A+D magazin | Pokorny architekti (SK): Víkendový dom na Liptove

Pokorny architekti (SK): Víkendový dom na Liptove

0 Autor: - 03/03/2020 - Architecture

Koncept a realizácia víkendového domu v Smrečanoch sú inšpiratívne vo viacerých ohľadoch. Architekt sa výborne popasoval s danosťami pozemku, pričom znásobil kvalitu bývania átriovým riešením domu a použitím dreva ako základného konštrukčného materiálu.

default

Átriový typ domu sa na Liptove v minulosti vyskytoval častejšie než v súčasnosti. Výhodami, ktoré tento druh riešenia priniesol investorom nového víkendového obydlia, je dosiahnutie súkromia na pomerne úzkom pozemku v zastavanej lokalite a zároveň bezbariérové prepojenie interiéru domu s vonkajškom na úrovni parteru cez veľké presklené plochy obývacej časti.

víkendový dom na Liptove

víkendový dom na Liptove

Jednopodlažný, prízemný dom je členený na tri krídla, sústredené okolo átria a na štvrtej strane uzavretý flexibilnou stenou. Vo východnom krídle je umiestnený prístrešok na vozidlá s nadväznosťou na hlavný vchod a sklad športového náradia. Severné krídlo zahŕňa obytný priestor s otvoreným sedlovým zastrešením, v západnom krídle sa nachádzajú spálne s priľahlou pozdĺžnou terasou. Na juhu átrium uzatvára stena s veľkou posuvnou bránou, ktorú možno ľahko odsunúť a priestor dvora otvoriť priamo k najslnečnejšej strane.

Víkendový dom na Liptove

Víkendový dom na Liptove

Architektúra domu, ktorá je moderne prostá, kultivovane interpretuje archetypy tradičných vidieckych stavieb. Pokojné, lineárne hmoty ozvláštňuje silueta sedlovej strechy. Zo striedmeho materiálového a farebného riešenia vyžaruje pokoj a jednoduchosť, ktorá sú v kontexte víkendového bývania optimálne a upokojujúce. Na celkovej kultúre a pôsobivosti stavby sa podpísala kvalitná realizácia vykonaná erudovaným dodávateľom.

víkendový dom interiér

Ako už od architekta Pavla Pokorného a jeho kolegov očakávame, na projekte opäť preukázali výbornú schopnosť pretaviť nedostatky pozemku do predností a vytvoriť hodnotné riešenie. Dosiahli vysokú celkovú kvalitu bývania od funkčných dispozičných vzťahov, cez príťažlivé priestorové prepojenie s vonkajškom po pekné architektonické stvárnenie. Áno, ak to dopadne takto, potom verím, že aj ďalším klientom bude zrejmejší zmysel investície do individuálneho projektu od fundovaného architekta a voľby dodávky od skúseného realizátora.

situacia

podorys

rez

Víkendový dom na Liptove, SK, 2019

Autor: Pavol Pokorný

Spolupráca: Tomáš Ružiak, Lukáš Holubek (hlavný inžinier projektu), Kontrakting stavebné montáže s. r. o.

Investor: súkromná osoba

Dodávateľ: Kontrakting stavebné montáže, s. r. o.

Úžitková plocha: 190 m2

Zastavaná plocha: 300 m2

Foto: Dano Veselský, MAXPHOTO

Text: Ľubica Fábri, s využitím podkladov od autora stavby

Realizácia bola vybraná na medzinárodnú výstavu modernej architektúry z dreva Salón drevostavieb 2020 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2020.

www.kontrakting.sk

Súvisiace články:

www.admagazin.sk/vertorial/ivan-kolarik-skupina-kontrakting-investorov-bezpecne-prevedieme-procesmi-a-uskaliami-ich-investicie

www.admagazin.sk/architecture/krasa-v-symbioze-s-ucelnostou

PARTNERI:

totop