A+D magazin | GERHARD HAUMER & JOSEP (AT): 58 KUBIK

GERHARD HAUMER & JOSEP (AT): 58 KUBIK

0 Autor: - 04/03/2020 - Architecture

Sofistikovanú modernú drevostavbu administratívnej budovy s názvom 58 Kubik predstaví 13. 3. 2020 na Salóne drevostavieb 2020 v Prahe architekt Gerhard Haumer. Rakúsky tvorca a pedagóg, ktorý prezentoval vlastnú tvorbu spolu so synom, architektom Sebastianom Haumerom, aj na Salóne drevostavieb 2019 v Bratislave, prezrádza v autorskom texte myšlienkové a koncepčné a pozadie tajomného názvu spoločného diela 58 Kubik

KUBIK Aussen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… vytvorí z kysličníka uhličitého – CO2 (= 260.000 km jazdy autom), vzduchu a vody za pomoci slnečného svetla uhľohydráty (hroznový cukor). Popri tom sa uvoľní ešte aj kyslík na dýchanie na 100 rokov. Odlišne, ako sa to stáva pri ľudských technológiách, dej prebieha bezporuchovo, bez odpadov a emisií, ticho, priateľsky k životnému prostrediu a plnoautomaticky – a to ešte navyše doplnené o krásu „fabriky“ menom LES.

KUBIK Aussen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… – vytvarovať, skonštruovať a umožniť, aby vznikol priestor, ktorý poskytuje kvalitu „dať priestor – priestor ponechať“. So základným uvedomením si postulátu „materiál je nevinný, tvorca nikdy“ – túto zodpovednosť respektíve pravdu o tvorbe ateliér Gerharda Haumera a štúdio JOSEP prevzali a uviedli do praxe. Hviezdicový pôdorys s jasnými osami presvetlenia podčiarkuje tvorivý zámer.

KUBIK Aussen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… spracovaných zručnými tesármi – firmami Kreiseder, stolár a Enzinger, remeselník, umožnilo, aby sa návrhy a myšlienky stali skutočnosťou. Aby budova získala architektonickú kvalitu, je treba veľa remeselného fortieľa – nie iba uvažovanie v rámci „noriem“.

KUBIK Innen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… umožnilo v interiéri vzniknúť kancelárskym priestorom na ploche 125 m²/52 m3 na dvoch podlažiach. Pre investra – lesnú škôlku Baumschule Holzer, ktorá sadí, pestuje stromy a stará sa o nich. Aby sme sa mohli potešiť z prírody, ale aj umožnili narásť ďalším 52 m³ dreva.

KUBIK Innen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… sme z polovice obložili zdrkadlovo koncipovanou fasádou. Toto zmyslové atmosferické vnímanie požaduje vysvetlenie. Aj keď je zároveň nad slnko jasnejšie, že treba vytvárať vzťahy medzi priestorom a prírodou. Ale súčasne aj vyvolať „zmyslovú zodpovednosť“ na stvárňovanom mieste.

KUBIK Innen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… v kolobehu udržateľnosti. „Vývoj, ktorý zodpovedá potrebám dnešných generácií bez toho, aby ohrozil možnosti budúcich, znamená uspokojiť vlastné potreby a umožniť budúcim generáciám ich životný štýl.“ (Brutland Bericht 1987)

KUBIK Innen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… ktoré potrebuje naše vnímanie, rozhodnutie, využívanie, konanie, kultúra.

KUBIK Innen

52 Kubik = 58 kubíkov dreva… ako ARCHITEKTÚRA.

10a

10b

10c

10d

10e

Text: Gerhard Haumer

Administratívna budova lesnej škôlky Baumschule Holzer má tri podlažia – pivničné priestory a dve nadzemné podlažia. Interiér stvárnili autori v kontexte s nosnou drevenou konštrukciou objektu v duchu „technického minimalizmu.“ Kresba dreva na stenách vnútrajška stavby zjemňuje prísnu geometriu riešenia a prepožičiava priestorom neopakovateľnú príjemnú atmosféru. Zároveň je použitie dreva v architektúre objektu podčiarknutím firemnej identity a poslania škôlky.

Realizácia je súčasťou medzinárodnej výstavy moderných drevostavieb Salón drevostavieb 2020 a bola publikovaná v knižke Ročenka drevostavieb 2019.

KUBIK Fassade

KUBIK Fassade

58 Kubik, Mödling / AT

Autori: Atelier von Gerhard Haumer, JOSEP
Investor: Baumschule Holzer
Foto: archív Atelier Gerhard Haumer

Pripravila: redakcia ADMAGAZIN.

www.atelier-haumer.at

KUBIK Aussen

architekt Gerhard Haumer

Pre médiá: článok je voľný na bezodplatné prevzatie inými médiami za podmienky uvedenia zdroja – admagazin.sk, alebo Salón drevostavieb 2020, a zaslania informácie o publikovaní na redakcia@archacentre.org

PARTNERI:

totop