ADMAGAZIN | CENA OSKÁRA ČEPANA 2014

CENA OSKÁRA ČEPANA 2014

0 Autor: - 24/11/2014 - Interior

O získanie Ceny Oskára Čepana, ktorá sa udeľuje vizuálnym umelcom a umelkyniam do 35 rokov, sa tento rok pokúsilo 40 prihlásených umelcov. Medzinárodná odborná komisia z nich vybrala štyroch najlepších: Jana Kapelová (SK), Martin Kochan (SK), Jaroslav Kyša (SK) a Matěj Smetana (CZ).

Keďže víťaz môže byť len jeden, zo štyroch talentovaných finalistov zvíťazila napokon Jana Kapelová. Jej odmenou je šesťtýždňový rezidenčný pobyt v International Studio & Curatorial Program v New Yorku, finančná odmena 2600 Eur a možnosť usporiadať samostatnú výstavu po návrate z rezidenčného pobytu.

Jana Kapelová vytvorila videoprofil svojho otca Jána Kapela, ktorý celý život zveľaďuje ich rodinný dom. Autorka otcovi pri drobných rekonštrukciách vždy pomáhala, preto aj teraz – na výstavu finalistov v žilinskej Novej synagóge – spoločne vytvorili stenu z odpadových materiálov, ktorá symbolizuje prácu na ich dome i na ich vzťahu. Stena je z druhej strany biela a hladká.

Jana Kapelová pôsobí ako umelkyňa, kultúrna aktivistka, publicistka. Spolupracovala na vzniku relácie o výtvarnom umení Hore bez (spolu s Omarom Mirzom) a na založení slovenskej pobočky medzinárodného projektu Artyčok.TV (spolu s Petrom Barényim a Katarínou Slaninovou), ktorý koordinuje. Je členkou iniciatívy Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo. V súčasnosti pôsobí ako asistentka v Ateliéri Nových médií II. na AVU v Prahe.
Žije a pracuje v Prahe a v Bratislave.

kapelova

Zdroj: www.oskarcepan.sk

PARTNERI:

totop