ADMAGAZIN | Soňa Sadloňová: Radosť z hry s médiom fotografie

Soňa Sadloňová: Radosť z hry s médiom fotografie

0 Autor: - 24/11/2014 - Interior

Medzi architektmi a čitateľmi tlačeného magazínu A+D je Soňa Sadloňová známa predovšetkým ako erudovaná profesionálna fotografka architektúry, interiérov a dizajnu. V krátkom rozhovore predstavujeme aj iné – síce menej známe, no o to väčšmi kreativitou a radosťou z procesu tvorenia nabité – sféry jej pôsobenia.


Čím sa inšpiruješ pri voľných výtvarných prácach?

Inšpiruje ma svet okolo, videný očami môjho vnútorného sveta. Fotografia je médium, ktoré mi umožňuje použiť prvky vonkajšej reality a pretvárať ich do subjektívneho imaginatívneho obrazu.


S akými materiálmi najčastejšie pracuješ?

So svetlom. Používam techniku dlhej expozície, luminografie, projekcie. Vo veľkoformátových výtvarných fotografiách, ktoré robím do interiérov napríklad na šatníky, kuchynské linky a pod. používam techniku digitálnej tlače aplikovanej na rôzne materiály ako sklo, plexisklo, tapety… V poslednom čase som sa vrátila aj ku klasickej čiernobielej fotografii a procesu vyvolávania v tmavej komore. Naviedli ma na to fotokrúžky, ktoré pripravujem pre deti, pretože im chcem v dnešnej predigitalizovanej dobe priblížiť princíp klasickej fotografie. Ukázalo sa nám pritom veľa možností nevšedného výtvarného vyjadrenia – napríklad kombinácia fotografie s detskou kresbou.


Prezraď niečo o kreatívnych workshopoch, ktoré usporadúvaš…

Odkedy som sa presťahovala na lazy do Zaježovej a bývam vedľa Vzdelávacieho centra, kde prebiehajú rôzne workshopy a stretla som aj viacero ľudí v okolí zaujímajúcich sa o fotografiu, z času na čas organizujem fotoworkshopy s názvom Zaježovské fotohranie. Názov hovorí o tom, že ide o čisté hranie sa s médiom fotografie, o radosť zo spoločného procesu tvorenia. Niektoré z tém workshopov: fotografické metafory, performance v krajine – luminografia a dlhá expozícia, zaježovský portrétny fotoateliér – ako modely mohli vtedy prísť ľudia a rodinky z okolia, následne sme urobili z fotografií výstavu portrétov.


Ktoré zo svojich prác považuješ za výnimočné?

Za výnimočné považujem vždy to, na čom práve robím, lebo inak by ma to nebavilo:-). Viac ako konečný výsledok ma zaujíma proces a radosť z tvorby.

Snáď Ti prináša aj fotenie pre magazín A+D a našich klientov radosť…?

Spolupráca s A+D mi, pravdaže, prináša radosť – v podobe príjemnej a tvorivej atmosféry pri práci. Táto robota je akýmsi protipólom mojej voľnej tvorby a práve to ma na nej zaujíma. Vo voľnej tvorbe využívam skôr náhodnosť, imagináciu a pocity, naopak v profesionálnej fotografii architektúry, interiéru a dizajnu ide o premyslené kompozície a svetelné scény, technickú stránku, čistotu.

5-realizacie - satnik s vytvarnou foto 01 sonasfoto

Soňa Sadloňová (1978 v Bratislave) ukončila štúdium na VŠVU v Bratislave. Vystavovala na Slovensku, v Čechách, vo Francúzsku, Nórsku, Rakúsku. Pracuje ako fotografka v slobodnom povolaní. Na konte má okrem veľkoformátových realizácií do interiérov a voľných výtvarných diel aj množstvo profesionálnych referenčných fotení architektúry, interiérov a dizajnu pre popredných slovenských architektov, dizajnérov a klientov.

Autor: Lily

Foto: Soňa Sadloňová, sonasfoto@gmail.com

PARTNERI:

totop