Za rekonštrukciu malometrážneho bytu v Nitre získal ateliér TOITO architekti cenu CE.ZA.AR 2013 v kategórii Interiér.
Dômyselná rekonštrukcia bytu v panelovom bytovom dome v Nitre svedčí o skutočnosti, že aj z toho čo sa na prvý pohľad javí ako „málo“, možno vyčarovať prekvapivo veľa a v nezvyčajnej kvalite. Keď sa mladý pár rozhodol, že kúpi malý jednoizbový byt s rozlohou skromných 40 m², rátal s nevyhnutnou rekonštrukciou. Jej cieľom malo byť zvýšenie komfortu bývania predovšetkým prostredníctvom efektívnejšieho využitia existujúcej dispozície. Zadanie zverili mladí klienti do rúk trojice architektov z bratislavského ateliéru TOITO. Pointou stavebných a dizajnérskych úprav, ktoré architekti navrhli, sa stalo odstránenie maximálneho počtu nadbytočných vnútorných priečok. Novú, od pôvodnej diametrálne odlišnú dispozíciu, vytvorili „vložením“ veľkého multifunkčného bloku, v ktorom umiestnili šatník, sklad, chladničku, práčku, kúpeľňu a miesto na spanie. Multifunkčný monolit sa stal súčasne dominantným štýlotvorným prvkom interiéru. Použitie borovicovej obalovej preglejky s prírodným vzhľadom dreva na jeho stvárnenie je mimoriadne pôsobivou, no zároveň veľmi praktickou voľbou materiálového riešenia. Zhotovenie atypického stavebno-nábytkového prvku s multifunkčným využitím vyžadovalo značnú trpezlivosť, precíznosť a remeselnú zručnosť. Úlohu zhotoviteľa bravúrne zvládol šikovný domáci pán, ktorý z borovicovej preglejky vyrobil taktiež podlahu, nízku skrinku do obývačky a jedálenský stôl do kuchyne. Použitím prírodného dreveného materiálu ako dominantného prvku v interiéri, umiestnením minimálneho počtu zariaďovacích prvkov, voľbou jednoduchých tvarov a striedmym farebným riešením dosiahli architekti v priestore vzdušnosť a sviežosť. Morálne i fyzicky zastaraný malý neatraktívny byt zmenili na v danom kontexte vysoko funkčný a zároveň prívetivý, pozitívnou energiou naplnený domov.
Hoci priebeh rekonštrukcie sprevádzali menšie tvorivé „turbulencie“, týkajúce sa najmä technických detailov, majitelia dnes, keď ich príbytok v ničom nepripomína pôvodný štandard osemdesiatych rokov, oceňujú spoluprácu s profesionálmi. Napokon, výsledok ich spolupráce získal aj pozornosť medzinárodnej poroty v prestížnej súťaži CE.ZA.AR 2013, ktorá dôvtipnému a hravému riešeniu udelila cenu v kategórii Interiér.
TOITO architekti
Bratislavský ateliér TOITO architekti založili v roku 2010 Katarína Beladičová, Ivan Príkopský a Tomáš Szőke. V súčasnosti pracujú na zadaniach najmä s malými, veľmi osobnými mierkami. Vytvárajú riešenia, v ktorých prehodnocujú realitu bývania a usilujú vytvoriť domov, ktorý reflektuje potreby a sny užívateľov. TOITO architekti sa pravidelne zúčastňujú domácich i zahraničných súťaží.
Ocenenia: 2004 – Shinkenchiku Residential Competition – čestné uznanie (spolupráca Ján Pernecký), 2008 – Slovenská expozícia na Bienále architektúry v Benátkach – 2. cena ((spolupráca Ján Pernecký).