A+D magazin | Pozvánka: Misky / Mikuláš Zahatňanský – 2. 3. – 30. 4. 2020 – Slovenský inštitút v Prahe

Pozvánka: Misky / Mikuláš Zahatňanský – 2. 3. – 30. 4. 2020 – Slovenský inštitút v Prahe

0 Autor: - 05/03/2020 - Interior, News

Výstava / galéria je až do odvolania z dôvodu opatrení proti šíreniu ochorenia Covid-19 uzavretá pre verejnosť.

Inštaláciu pätnástich autorských misiek z dreva nájdete v galérii Slovenské inštitútu v Prahe uprostred retrospektívnej výstavy Architektúra z dreva na Slovensku v rokoch 2005 – 2020. Vystavená komorná kolekcia pozostáva zo symbolického počtu pätnástich unikátnych dielok, z ktorých každé je z inej dreviny, má inú farbu, tvaru a vôňu.

Zahatňanský

Mikuláš Zahatňanský (1950), je slabozraký východoslovenský umelec – samouk, pôsobiaci vo Veľkom Šariši pri Prešove. Dlhé roky sa systematicky venuje práci s drevom, poznávaniu a odhaľovaniu krás miestnej prírody a v poslednom období aj tvorbe unikátnych autorských fotografií. Na predstavenie rozsahu a pestrosti jeho tvorby by bola potrebná, podľa slov Ľubice Fábri, kurátorky výstavy, samostatná veľká monografická výstava.

Miki, ako autora priatelia volajú, tvorí sugestívne umelecké objekty a vyrába svojské úžitkové predmety. Predovšetkým z dreva a často z takého, ktoré by iní možno považovali za odpad. Pri práci skúma rôzne možnosti opracovania a technológie. Žiadne dodávky exotického materiálu zo zahraničia. Iba to, čo sa vyskytne v okolí a čo prinesú priatelia a priatelia priateľov. U voľných výtvarných prác niekedy kombinuje drevo s inými prírodninami, najčastejšie s kameňom alebo kovom.

Mikuláš Zahatňanský má na konte množstvo individuálnych i kolektívnych výstav. Je autorom trofejí „Per aspera ad astra*“ pre víťazov štyroch ročníkov prestížnej súťaže Via Bona, ktoré stvárnil pre Nadáciu Pontis, keď uspel vo výtvarnej súťaži medzi hviezdnymi profesionálnymi umelcami. Vytvoril cennú vzorkovnicu – zbierkou vzoriek vyše 180 druhov drevín rastúcich u nás, ktorú stále rozširuje. V prípade jeho osobitých výtvorov platí známe, že raz vidieť a ovoňať a pohladiť rukami je viac, než sto ráz počuť…

„Na komornú inštaláciu, ktorá dopĺňa retrospektívnu výstavu Architektúra z dreva na Slovensku 2005 – 2020, sme s Mikim spoločne vybrali symbolických pätnásť misiek zo starej skrine. Ošarpaná obstarožná pokladnica ukrýva nielen ďalšie mištičky, misky a misy, ale aj všakovaké svietniky, podstavce čakajúce na uplatnenie a kusy zaujímavo narasteného dreva, volajúce po myšlienke a ruke.

Každá z misiek na výstave je z iného druhu dreviny. Žiadna nie je dokonalá, ale podľa mňa sú všetky nádherné a jedinečné. V každej z nich vidím nielen autorovu invenciu a zručnosť, ale aj ducha stromu, na ktorý sú spomienkou. A možno aj pripomienkou toho, ako „celkom obyčajný strom“ môže byť užitočný a potešiť zrak aj srdce ešte i potom, čo z neho zostal len malý kúsok. Kiežby sme ako ľudia dorástli raz do veľkosti stromov umom, krásou a úžitkom. Ako to vidíte Vy…?“ Ľubica Fábri

Per aspera ad astra* (latinsky) – cez prekážky ku hviezdam

Grafický dizajn pozvánky: Jan Šimsa, Voala

Mobilné foto: Ľubica Fábri

Zdroj: Centrum ARCHA

Súvisiaci článok:
https://admagazin.sk/interior/mikulas-zahatnansky-tvorba-mi-rozsiruje-obzory/

PARTNERI:

totop