ADMAGAZIN | SKY: uhádneš, z čoho je…?

SKY: uhádneš, z čoho je…?

0 Autor: - 24/11/2014 - Interior

Aby sme prispeli k téme výtvarného diela SKY v átriu ústredia Slovenskej sporiteľne v Bratislave niečím novým + hravým, posielame do éteru hádanku: Z čoho sú priesvitné a „svietiace“ časti umeleckého objektu SKY? Troch návštevníkov nášho online časopisu, ktorí pošlú správnu odpoveď na redakcia@archacentre.org do 30. 11. 2014, odmeníme malým + milým prekvapením… SKY je na slovenskej „výtvarno-architektonickej“ scéne predsa tiež prekvapením – milým, ale nemalým! Samozrejme, nielen rozmermi (objekt meria 10 × 10 × 7 metrov, váži 3 180 kg a visí vo výške 15 m), ale predovšetkým svojou podstatou – hoci má názov Nebo (SKY), ide o čertovsky dobré moderné umenie na správnom mieste a so všetkými atribútmi diela prekračujúceho hranice: myšlienkové, vnemové, časové, technické, technologické, materiálové, regionálne…

Umiestnenie výtvarného diela do súčasnej architektúry nebýva v našich končinách jednoduché. Mnohí architekti a/alebo klienti s výtvarným dielom, vytvoreným „na mieru“ konkrétneho priestoru v procese tvorby architektonického diela – či už v interiéri alebo exteriéri – nepočítajú… Nechcú, alebo nemôžu počítať…? Odpovedí sa natíska viacero a téma by vydala na samostatnú rozsiahlu diskusiu… Nechávam ju na inokedy. Teraz sa teším – tešme sa, že vzniklo niečo svojsky krásne, niečo nevšedne užitočné, čo obohacuje dni zamestnancov a chvíle návštevníkov átria jedinečnými zážitkami a pocitmi ako to dokáže iba dobré umenie. SKY vznášajúc sa nad zemou a prízemnosťou mlčky a zároveň veľavravne odpovedá na ošúchanú notorickú smutno-smiešnu otázku: Načo je nám vlastne umenie…?

Prvé narodeniny výtvarného diela SKY (23. 11. 2013 bolo oficiálne slávnostne predstavené verejnosti) ponúkajú príležitosť vysloviť prianie: zaželajme si, aby v priestoroch okolo nás pribúdalo čoraz viac podobne skvostných úkazov umenia, ktoré vnesú do našich každodenných životov niečo, čo niekedy ani nevieme presne pomenovať, no tušíme, že to potrebujeme a čoraz viac cítime, že nám – chýba.

SKY, výtvarné dielo v architektúre, 2013

Átrium ústredia SLSP, a. s., Bratislava (SK)

Autori: Monika a Bohuš Kubinskí

Statika: Ivan Holub (závesný systém), Ján Hlinka (oceľová konštrukcia SKY)

Text: Lily

Foto: Juraj Hantabal


RENOLIT

PARTNERI:

totop