ADMAGAZIN | Jorge Penadés: Experimentálny dizajn & prírodné materiály

Jorge Penadés: Experimentálny dizajn & prírodné materiály

0 Autor: - 04/05/2015 - Interior, Materials

Po architektovi z Japonska prejavil o publikovanie v našom online časopise Jorge Penadés. Radi predstavíme viaceré jeho práce, pretože sú svieže, nekonformné a nezaťažené snahou o komerčnosť. Svojou tvorbou chce Jorge, ako sám uvádza, reagovať na súčasné, ale aj budúce potreby spoločnosti rodiace sa z modernej kultúry. Pri tvorbe projektov využíva autor inovatívne techniky – experimentuje s prírodnými materiálmi ako drevo či zvyšky usní. Výsledkom sú jedinečné a originálne objekty, podnecujúce na zamyslenie a iný pohľad na svet predmetov…

01-7

Nomadic, nábytkový súbor, 2013 – 2014

Žijeme v dobe, kedy je všetko dočasné. Touto skutočnosťou sa nechal inšpirovať Jorge na vytvorenie kolekcie prenosného nábytku s príznačným názvom Nomadic. Ide o sériu nábytkových kúskov, ktorých vtip spočíva na demontovateľnej konštrukcii, bez skrutiek, klincov alebo lepidla. Použitý konštrukčný systém bol inšpirovaný tradičným stolárstvom, v ktorom sa časti nábytku ľahko montujú a demontujú ručne. Drevené lišty v prípade dizajnu držia pomocou kovových spojovacích článkov – svoriek, ktoré poskytujú dostatočnú pevnosť a stabilitu.

02-14

03-Web 4

04-Web 1

Ako to funguje si môžete pozrieť tu https://vimeo.com/77345575

New Approach, experimentálne svietidlo, 2012

Zvyčajne sú priestory oddelené nejakým fyzickým prvkom ako je priečka či stena, markantným vizuálnym predelením alebo iným spôsobom, ktorý dokážeme vnímať v priestore. Môže však jeden prvok predstavovať naraz všetky spomenuté spôsoby? Jorge odpoveď je – jednoznačne áno! Za použitia jednoduchej geometrickej štruktúry opatrenej svetlom, ktorú vytvoril, je predeľovaný priestor plný a zároveň prázdny, obsahuje svetlo, ale aj tieň, je symetrický no zároveň perspektívny. Dielko rozširuje vnímanie priestoru, diváka mení na aktívneho užívateľa.

05-03.

06-04.

07-02.

Structural Skin, materiálová inovácia, 2014 – 2015

Tento projekt nezačína pri výhodách použitého materiálu, ale naopak, pri jeho nevýhodách. Useň, respektíve – ako všetci nesprávne hovoríme koža – je pekný, ale nie veľmi efektívny materiál z hľadiska výrobného postupu. Dôvodom je prírodný pôvod. Najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu usne, je samotné zviera, z ktorého pochádza. Preto spoločnosti, ktoré produkujú kožené výrobky – správne: výrobky z usní, produkujú aj veľké množstvo vyradených kusov materiálu, rôzne zvyšky a odrezky. Jorge sa zamyslel nad zhodnotením tohto odpadu pri vytvorení nového materiálu, ktorý je síce kompozitný, ale 100% -ne prírodný. Všetky zložky, ktoré sa vo výrobnom procese použili, vybral s ohľadom na životné prostredie. Z hotových usňových profilov potom Jorge vytvoril viaceré nábytkové solitéry, konštrukciu drží jednoduché mosadzné spojovacie kovanie.

08-03.Structural Skin

09-01.Structural Skin

10-02.Structural Skin

11-04.Structural Skin

12-05-06.Structural Skinjpg

13-08.Stuctural Skin

Video s postupom, ktorý Jorge použil, nájdete tu
https://www.jorgepenades.com/home/?/projects/Structural-Skin/

Hm, zaujímavé pokusy… Svojské experimenty, z ktorých možno vzídu ďalšie podnetné nápady a riešenia. Čo však môže poslúžiť ďalším dizajnérom ihneď – najmä v našich končinách – je, ako Jorge približuje svoje nápady prostredníctvom príjemných videí. Video k inštalácii Sharing a View, ktorú Jorge vytvoril spolu s Rubenom de la Rive Box v rámci letného workshopu VITRA s témou „Up in the Trees“ (workshop viedol Tomás Alonso) si môžete pozrieť tu https://www.jorgepenades.com/home/?/projects/Sharing-a-view/

Jorge Penádes, rodák z Malagy, študoval dizajn v Barcelone, neskôr ukončil magisterské štúdium experimentálneho dizajnu. Už ako študent získal viaceré ocenenia a vystavoval v Španielsku, Nemecku, Taliansku a Švédsku. Pracuje vo vlastnom štúdiu v Madride.

Text: Lily
Foto: archív Jorge Penadésa
www.jorgepenades.com

PARTNERI:

totop