A+D magazin | Pozvánka: 4. – 22. 3. 2019 – Salón drevostavieb 2019 – premiéra výstavy na Slovensku

Pozvánka: 4. – 22. 3. 2019 – Salón drevostavieb 2019 – premiéra výstavy na Slovensku

0 Autor: - 26/02/2019 - News

V poradí 14. ročník česko-slovenskej nesúťažnej prehliadky moderných drevostavieb Salón drevostavieb 2019, bude mať na Slovensku premiéru v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave od 4. 3. (vernisáž 6. 3.) do 22. 3. 2019. Na výstave, ktorá je prístupná v RKF zdarma, nájdu návštevníci spolu 38 inšpiratívnych realizovaných moderných stavieb z dreva od architektov z Česka, Slovenska, Poľska a Rakúska.

Createrra

Na snímke: Pasívny dom Senec III. Autor: Createrra, foto Milan Hutera

Sprievodný odborný prednáškový program k slovenskej premiére Salónu sa uskutoční 6. 3. 2019 od 15:00 v Rakúskom kultúrnom fóre (účasť len na základe registrácií na materio@archacentre.org) , podujatie bude ukončené vernisážou. Na akcii, ktorá sa koná pod záštitou SKA a je súčasťou SVA SKA, vystúpia s prednáškami a prezentáciami realizovaných drevostavieb architekti zo štyroch stredoeurópskych krajín – Gerhard Haumer a ateliér Josep (AT), Bartolomiej Boratyn (PL), Martin Habina (CZ), Pavel Horák (CZ), Daniel Kubiš (SK) a Jaroslav Pavle (SK).

zahradny dum u jazirka

Na snímke: Zahradní dům u jezírka. Autor: Ateliér MARDOU, foto: Lukáš Erban

Protagonisti výstavno-publikačného projektu Salón drevostavieb – architekti Pavel Horák (Prodesi/Domesi, Praha) a Ľubica Fábri (ARCHA, Bratislava) vystúpia s prednáškami o moderných viacpodlažných a verejných drevostavbách aj na pôde Fakulty architektúry STU v Bratislave – dňa 7. 3. 2019 o 14:00 (respírium ÚIV, 4. poschodie, vstup voľný, bez registrácie).

Rosa Architekt

Na snímke: Altán v orientální zahradě, interiér. Autor: Rosa – Architekt, foto: Petr Košál

Rodinné domy, víkendové bývanie, kongresové centrum obradná sieň, oranžéria… Z dreva, s použitím moderných drevených materiálov a progresívnych technológií možno v súčasnosti stavať rýchlo, precízne a s minimálnou záťažou okolitého prostredia najrôznejšie typy budov.

„Drevostavby – to nie sú iba rodinné a víkendové domy,“ vysvetľuje Ľubica Fábri, riaditeľka Salónu drevostavieb 2019. „Celosvetovým trendom je stavať čoraz viac verejných a viacpodlažných budov, ktoré využívajú drevo ako trvale obnoviteľný stavebný materiál, viažu CO2 a súčasne poskytujú ľuďom prostredie na prácu, vzdelávanie a život s vysokou pridanou hodnotou.“

Kongres

Na snímke: Kongresové centrum hotelu Spa Resort Lednice****. Autor: Ateliér Habina, foto: Ota Nepilý, Zdeněk Náplava

„Aj vďaka moderným technológiám poskytuje stavanie z dreva v súčasnosti veľa možností, ako zužitkovať invenciu a tvoriť kvalitnú modernú architektúru,“ hovorí architekt Pavel Horák, zakladateľ Salónu drevostavieb, ktorý moderné drevostavby navrhuje aj stavia so svojím tímom architektov realizujúcich drevostavby Prodesi/Domesi. „Verím, že čoraz viac kolegov a obzvlášť mladá generácia objaví krásu a prednosti drevostavieb, pretože stavanie z dreva predstavuje perspektívny spôsob výstavby s mnohými prínosmi pre investorov, užívateľov aj celú spoločnosť.“

Veterná Poruba

Na snímke: Rodinný dom Veterná Poruba, interiér. Autor: Prodesi/Domesi, foto: Milan Hutera

Výstava Salón drevostavieb 2019 potrvá v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave (Astoria Palace, Hodžovo nám. 1A) do 22. 3. 2019, otvorené v pracovných dňoch od 9:00 do 17:00, vstup zdarma.

Reinštalácia – Salón drevostavieb 2019 na veľtrhu CONECO 2019 sa koná 27. – 30. 3. 2019, na výstavisku Incheba Expo Bratislava, www.incheba.sk

Hradok

Na snímke: Rodinný dom Hrádok. Autor: Atelier Silvia Brna, foto: archív autorov stavby

V súčasnosti sa Salón drevostavieb etabloval na najväčšiu nesúťažnú prehliadku modernej architektúry z dreva v strednej Európe. V ČR organizuje Salón drevostavieb architektonicko-realizačná kancelária Prodes/Domesi Praha od roku 2005. V roku 2012 sa Salón stal česko-slovenskou aktivitou, keď sa spoluorganizátorom Salónu v SR stalo Centrum architektúry ARCHA Bratislava.

Foto: archív Salón drevostavieb

Text: ADM – z tlačovej správy OZ ARCHA

www.salondrevostaveb.cz

PARTNERI:

totop