A+D magazin | Makrowin: Dom roka 2018 v USA má okná od slovenského výrobcu

Makrowin: Dom roka 2018 v USA má okná od slovenského výrobcu

0 Autor: - 04/07/2019 - Advertoriál

Americký časopis Cosmopolitan home ocenil ako Dom roka 2018 (2018 COSMOPOLITAN HOME OF THE-YEAR) špeciálny nízkoenergetický dom v Michigane. Dom pomenovaný Deer Haven Residence si postavil na zalesnenom pozemku v blízkosti rieky Thornapple mladý architekt Evan Mathison. Vyše 20 okien a posuvných dverí s trojsklom dodal na ocenenú stavbu popredný slovenský výrobca drevených a drevohliníkových okien Makrowin, s. r. o., Detva.

Mathison Residence

V článku Harnessing the Power of the Sun – Využitie sily slnka – považuje architekt Evan Mathison použitie princípov trvalo udržateľného dizajnu za hnaciu silu výkonu každej budovy. Na všetkých projektoch vždy robia štúdie dopadajúcich uhlov slnečného žiarenia, čo mnohí iní architekti nepraktizujú. “Našim klientom hovorievam, že významnou súčasťou rozpočtu a často najdrahšia časť domu sú okná. Kde sú umiestnené, aké veľké sú a aká je ich orientácia patrí k najkritickejším rozhodnutiam,” povedal Evan Mathison, ktorý sa stal svojím vlastným najnáročnejším klientom, keď on a jeho žena navrhli a postavili svoj nový domov. Architekt si pri projekte uvedomoval, že pre aktívny solárny dom je kritická orientácia na juh.

dom roka 2018

Prirodzené svetlo je privádzané do domu cez trojsklá s rozlohou 500 štvorcových stôp. Severne orientovaná hlavná vstupná expozícia domu má iba 20 percent okien. Hlboké previsy a mreže, ako aj tvar a uhly strechy navrhol architekt tak, aby poskytovali tieň, keď je slnko vysoko na letnej oblohe. V zime, keď je slnko nižšie, stromy tieniace dom v lete, sú holé, bez lístia a preto umožňujú využívať cez okná solárne zisky.

4-Mathison Residence

Podrobnosti o tejto ocenenej stavbe prináša Cospopolitan home v článku ,,Harnessing the Power of the Sun“ na linku: https://www.makrowin.sk/wp-content/uploads/Cosmopolitan-Deer-Haven-1.pdf

,,Trojité sklenené tabule (izolačné trojsklo) prakticky odstraňujú pocit sálania chladného vzduchu z presklenej steny lebo povrchová teplota trojskla je rovnaká ako povrchová teplota steny. Keď budete stáť pri veľkých posuvných dverách je to podobné, ako keby ste stáli vedľa steny. Tepelná pohoda je pre tento projekt rozhodujúca pre množstvo použitého skla a tieto okná sú otváravo-sklopné smerom do miestnosti, alebo sú úplne otváravé do interiéru ako dvere. Kvalita dvojitého gumového tesnenia a viacbodového uzamykacieho kovania je veľmi vysoká a Mathison je hrdý na to, že dom dosahuje index vzduchotesnosti 0,59. Energetický ventilátor (ERV) beží takmer nepretržite cez filtre HEPA a udržiava 90% vykurovaného alebo ochladeného klimatizovaného vzduchu v domácnosti,“ píše sa v článku pochvalne na adresu okien od Makrowinu.

5-Mathison Residence

Makrowin, s. r. o., Detva, tradične boduje v USA so svojimi oknami a posuvnými dverami. Firma prerazila na tomto vysoko náročnom trhu so svojimi úspornými drevenými a drevo-hliníkovými oknami už pred niekoľkými rokmi napriek tomu, že na tomto trhu je obrovská konkurencia dodávateľov z celého sveta. V súčasnosti na tomto trhu detviansky výrobca realizuje značnú časť svojej produkcie. USA sa stali pre Makrowin najdôležitejším exportným teritóriom. Makrowin presvedčil amerických odberateľov predovšetkým kvalitou svojej produkcie. Prvé okná boli inštalované a úspešne prezentované na stavbe pasívneho domu v súťaži Solar Decathlon v roku 2011.

6-Mathison Residence

Makrowin, s.r.o., Detva zaznamenal v roku 2018 celkové tržby vo výške 1,534 897 milióna Eur, čo znamená nárast tržieb o 6,67% v porovnaní s rokom 2017. Mimoriadne náročný trh USA je hlavným vývozným teritóriom spoločnosti Makrowin. Popredný slovenský výrobca produkuje čoraz väčší podiel technicky najnáročnejších výrobkov v najvyššej kvalite a z najkvalitnejších materiálov. Signalizuje to posun požiadaviek zákazníkov, ktorí sa čoraz viac orientujú na kvalitu, za ktorú sú ochotní priplatiť.

7-Mathison Residence

Na tohtoročnom stavebnom veľtrh Coneco 2019 v Bratislave získal Makrowin za bezpečnostné drevo-hliníkové okno Makrowin Huricane Zlatú plaketu 2019, ktorou odborná porota ocenila výbornú odolnosť voči vlámaniu, kvalitný dizajn a veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vysokú kvalitu produktov detvianskeho výrobcu ocenili hodnotiteľské poroty na veľtrhu Coneco už viac ráz – v roku 2016 získali drevohliníkové okná a v roku 2015 bezpečnostné dvere od spoločnosti Makrowin čestné uznania.

8-Mathison Residence

Text: ADM
Foto: Makrowin
Zdroj – text + foto: Paperlife
www.makrowin.sk

PARTNERI:

totop