ADMAGAZIN | AD Cena Dušana Jurkoviča 2019: Obnova vojenského cintorína – Banská Bystrica-Majer – SK

AD Cena Dušana Jurkoviča 2019: Obnova vojenského cintorína – Banská Bystrica-Majer – SK

0 Autor: - 08/11/2019 - Zig-zag

V poradí 55. cenou, ktorú udeľuje Spolok architektov Slovenska (SAS), poctila medzinárodná porota dielo Obnova vojenského cintorína z prvej svetovej vojny v Banskej Bystrici-Majeri. Realizácia a mimoriadny počin za finančné prostriedky Mesta Banská Bystrica sa udiali na základe návrhu, ktorý vzišiel z architektonickej súťaže. Monument a okolitý obnovený cintorín slávnostne sprístupnili 11. 11. 2018 o 11:11, pri príležitosti stého výročia ukončenia 1. svetovej vojny.

Architekt Dušan Samo Jurkovič, ktorého meno nesie cena udeľovaná SAS od roku 1964, bol okrem iného autorom vyše 30 vojenských cintorínov na území Poľska. Z jeho diel, navrhnutých a postavených z dreva a kameňa, vyžaruje pokora a úcta k miestam (sám ich dokonca vyberal) a krajine. Monument v Majeri je výsledkom očividne iného prístupu. Budí rešpekt, aj hrôzu, mení sa v čase, aj neochvejne čnie zo zeme ako oceľový kolos… Ako pomník môže mať mnoho protichodných interpretácií. Pieta spočinula pri označeniach hrobových miest a písomnej spomienke na padlých.

Dielu v Majeri sa nedá uprieť výnimočnosť v architektonicko-výtvarnom koncepte, materiáli i detaile. Ak má byť predovšetkým mementom pre ľudstvo a zároveň nastavením zrkadla či „hranice“ nekultúrnym kamenno-betónovým úbohostiam, ktoré pribúdajú na civilnej strane cintorína (ako, napokon, na všetkých našich cintorínoch), potom je na mieste zhovievavosť k jeho brutalite a vyzývavosti.

Detailný článok o diele nájdete tu https://www.archinfo.sk/diela/obcianska-stavba/obnova-vojenskeho-cintorina-z-prvej-svetovej-vojny-v-banskej-bystrici.html

obnova vojenského cintorína

Obnova vojenského cintorína z prvej svetovej vojny v Banskej Bystrici- Majeri / SK, 2018

Autori: Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš

Spolupráca. Lukáš Kramarčík – statika, Boris Meluš – grafický dizajn, LABAK – krajinná architektúra

Investor: Mesto Banská Bystrica

Fotografie: Štefan Moravčík

Text: Ľubica Fábri

Zdroj foto: www.archinfo.sk

PARTNERI:

totop