ADMAGAZIN | Office110 architects: Lodenica Karloveské rameno – Bratislava – SK

Office110 architects: Lodenica Karloveské rameno – Bratislava – SK

0 Autor: - 07/11/2019 - Architecture

„So viel wie nötig, so wenig wie möglich.“ Tak veľa ako je nutné, tak málo ako je možné. Veta, ktorú povýšil nemecký dizajnér a interiérový architekt Peter Maly na motto v období svojej zrelej tvorby, mi preblesla hlavou už keď som prechádzala popri novej lodenici po prvý raz. Aj ďalšie „pohľady z blízka“ ma utvrdili v tom, že autori stavby vystihli podstatu zadania ukážkovo. Vytvorili neokázalý funkčný objekt so sympatickým vyžarovaním , oprostený bez akýchkoľvek ambícií typu „postavím pomník vlastným kreatívnym pnutiam.“

lodenica karloveské rameno

lodenica karloveské rameno BA

Možno práve kvôli pokornej jednoduchosti sa architekti dočkali pohŕdavých komentárov na jednom architektonickom portáli. Komentáre od anonymov, ktorí zrejme za architektúru považujú len to, pred čím sa padá do kolien ihneď, aj po stovkách rokov. Kto sa pozrie na výsledok cez prizmu triezvych úvah o správnom mieste architektúry pre typ stavby, akým je lodenica v dnešnej dobe a za verejné peniaze, iste uzná, že formálna eskapáda a materiálový pátos tu nebol namieste.

lodenica karloveske rameno 4

lodenica karloveske rameno 5

Trojpodlažný objekt lodenice pri Karloveskom ramene v Bratislave navrhli architekti zo štúdia Office 110 pre Mestskú časť Karlova Ves. Základy a suterén navrhli ako železobetónovú konštrukciu z pohľadového betónu. Nadstavby – 1. a 2. nadzemné podlažie má drevenú konštrukciu, kombinovanú s oceľovými stužujúcimi prvkami. Suterénne podlažie objektu slúži ako hangár pre lode. Priestor s minimálnym technickým vybavením a prístupom výlučne z exteriéru, zo strany čelnej fasády, nie je vykurovaný a ráta sa tu s občasným zaplavením.

lodenica karloveske rameno zblízka

lodenica karloveske rameno

Vstupné podlažie (1. NP) sa nachádza už nad hladinou storočnej vody a okrem vstupu je v ňom umiestnené vodácke centrum, spoločná denná miestnosť pre usporadúvanie akcií a vodácka klubovňa. Technicko-prevádzkové zázemie tvorí sklad, kuchynka, WC a kotolňa. Súčasťou tohto podlažia je aj čiastočne prekrytá letná terasa so schodiskom na poschodie / terénnym schodiskom do spodného hangára.

lodenica karloveske rameno interier

lodenica karloveske rameno interier 2

Na horné podlažie (2. NP) sa vychádza exteriérovým schodiskom a je vyhradené šatniam pre vodákov a verejnosť. Dispozíciu dopĺňajú sklady a sušiarne s prechodom na hornú terasu a miestnosťou na fitness.

lodenica karloveské rameno 2. podlažie

lodenica karloveské rameno 2. podlažie

lodenica karloveské rameno 2. podlažie

lodenica karloveské rameno 2. podlažie

Stavba bola vybraná na medzinárodnú výstavu Salón drevostavieb 2020 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2019 > https://admagazin.sk/salon-drevostavieb/

Lodenica Karloveské rameno, Bratislava / SK, 2019

Autor: OFFICE110 architects – Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký

Spolupráca: Boris Solga

Investor: MČ Bratislava – Karlova Ves

Realizácia: 2018 – 2019

Náklady: 600 000 EURO

Úžitková plocha: 466 m2

Zastavaná plocha: 190 m2

Foto: Martin Hörmann

12-picture_6458_16.jpg-1600x1200-lodenica-karlovske-rameno

Zdroj textu a foto: OFFICE110, autorská správa

Foto: Martin Hörmann

Text: Ľubica Fábri

www.office110.sk, www.lodenicakvs.sk

PARTNERI:

totop