„So viel wie nötig, so wenig wie möglich.“ Tak veľa ako je nutné, tak málo ako je možné. Veta, ktorú povýšil nemecký dizajnér a interiérový architekt Peter Maly na motto v období svojej zrelej tvorby, mi preblesla hlavou už keď som prechádzala popri novej lodenici po prvý raz. Aj ďalšie „pohľady z blízka“ ma utvrdili v tom, že autori stavby vystihli podstatu zadania ukážkovo. Vytvorili neokázalý funkčný objekt so sympatickým vyžarovaním , oprostený bez akýchkoľvek ambícií typu „postavím pomník vlastným kreatívnym pnutiam.“
Možno práve kvôli pokornej jednoduchosti sa architekti dočkali pohŕdavých komentárov na jednom architektonickom portáli. Komentáre od anonymov, ktorí zrejme za architektúru považujú len to, pred čím sa padá do kolien ihneď, aj po stovkách rokov. Kto sa pozrie na výsledok cez prizmu triezvych úvah o správnom mieste architektúry pre typ stavby, akým je lodenica v dnešnej dobe a za verejné peniaze, iste uzná, že formálna eskapáda a materiálový pátos tu nebol namieste.
Trojpodlažný objekt lodenice pri Karloveskom ramene v Bratislave navrhli architekti zo štúdia Office 110 pre Mestskú časť Karlova Ves. Základy a suterén navrhli ako železobetónovú konštrukciu z pohľadového betónu. Nadstavby – 1. a 2. nadzemné podlažie má drevenú konštrukciu, kombinovanú s oceľovými stužujúcimi prvkami. Suterénne podlažie objektu slúži ako hangár pre lode. Priestor s minimálnym technickým vybavením a prístupom výlučne z exteriéru, zo strany čelnej fasády, nie je vykurovaný a ráta sa tu s občasným zaplavením.
Vstupné podlažie (1. NP) sa nachádza už nad hladinou storočnej vody a okrem vstupu je v ňom umiestnené vodácke centrum, spoločná denná miestnosť pre usporadúvanie akcií a vodácka klubovňa. Technicko-prevádzkové zázemie tvorí sklad, kuchynka, WC a kotolňa. Súčasťou tohto podlažia je aj čiastočne prekrytá letná terasa so schodiskom na poschodie / terénnym schodiskom do spodného hangára.
Na horné podlažie (2. NP) sa vychádza exteriérovým schodiskom a je vyhradené šatniam pre vodákov a verejnosť. Dispozíciu dopĺňajú sklady a sušiarne s prechodom na hornú terasu a miestnosťou na fitness.
Stavba bola vybraná na medzinárodnú výstavu Salón drevostavieb 2020 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2019 > https://admagazin.sk/salon-drevostavieb/
Lodenica Karloveské rameno, Bratislava / SK, 2019
Autor: OFFICE110 architects – Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký
Spolupráca: Boris Solga
Investor: MČ Bratislava – Karlova Ves
Realizácia: 2018 – 2019
Náklady: 600 000 EURO
Úžitková plocha: 466 m2
Zastavaná plocha: 190 m2
Foto: Martin Hörmann
Zdroj textu a foto: OFFICE110, autorská správa
Foto: Martin Hörmann
Text: Ľubica Fábri