ADMAGAZIN | CE.ZA.AR 2019 – VÍŤAZÍ SÚ ZNÁMI, ČO DODAŤ…?

CE.ZA.AR 2019 – VÍŤAZÍ SÚ ZNÁMI, ČO DODAŤ…?

0 Autor: - 14/10/2019 - Zig-zag

Výsledky aktuálneho ročníka ceny za architektúru CE.ZA.AR, ktorú udeľuje Slovenská komora architektov, sú známe. Medzi ocenenými dielami sa ocitli aj tri pomerne komorné drevostavby, všetky s funkciou súkromného bývania. Pre jednu z nich vznikla dokonca samostatná súťažná kategória „Fenomén architektúry“…

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY – PREMENA BUDOVY STREDNEJ ŠKOLY Z OBDOBIA NORMALIZÁCIE

Lokalita: Bratislava
Kategória: Občianske a priemyselné budovy
Rok realizácie: 2018
Názov ateliéru: KLEINERT CREATIVE HOUSE
Autor: Oliver Kleinert
Spolupráca: Jaroslava Ban, Mariana Bartková, Pavol Pribylinec
Foto: Petra Bošanská, Poznámka: Autorom návrhu predchádzajúcej fázy obnovy a prestavby (2014-2016) je
ateliér studený architekti, pričom prihlasované dielo je autonómnym a na predchádzajúcich rekonštrukciách
nezávislým konceptom.

Príbeh premeny jednej školy “socialistického” typu je zatiaľ unikát. Mohol by však byť príbehom premien stoviek ďalších normalizačných budov po celom Slovensku. Na budovy s hodnotami pedagogiky 21. storočia. Na budovy, kde architektúra a dizajn, poctivosť riešení a cielená tvorba možností pozitívnych stretov aktívne pomáha vyučovaciemu procesu a ľuďom v ňom. Premena školy je v rovine ideovej aj fyzickej. Celkový koncept-cieľ, kam škola dlhodobo smeruje, je základným dokumentom architektonického návrhu. Umožňuje etapizáciu fyzickej rekonštrukcie ako aj strategické plánovanie investora s limitovaným rozpočtom a časom na jednotlivé prestavby. V súčasnosti je ukončená 3. etapa z plánovaných 10.

P.S.: Áno! Kultivovaná obnova existujúcich spoločenských stavieb je krok s dobou a ruka v ruke s princípmi udržateľnosti. Viac takýchto škôl s dôstojným prostredím na vedenie detí a mládeže k láske ku vzdelaniu!

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII RODINNÉ DOMY

Lokalita: Bernolákovo
Kategória: Rodinné domy
Rok realizácie: 2018
Názov ateliéru: TOITO
Autori: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke
Foto: Katarína Príkopská
Montovaná chata v Bernolákove z roku 2005 rastie. Víkendový relax sa mení na trvalejšie obsadenie.
Záhradkárska osada je jednou z mála lokalít v obci, ktorá nie je postihnutá (zatiaľ) malými parcelami, vysokými plotmi a morom bungalovov bez jediného vysokého stromu. Rodina s tromi deťmi obýva záhradu pre posledný závan vidieka. Chata potrebovala nutne rozšírenie. Nová prístavba je iba pre deti. Na začiatku návrhu boli stanové podmienky: 1. Zachovať architektúru pôvodnej chaty 2. Získať krytú terasu je bonus 3. Záhrada musí ostať voľná, dom ju nemá deliť 4. Na realizáciu musia stačiť dvaja 5. Počas realizácie musí byť chata obývateľná. Takmer nezávislá hmota na drevených stĺpoch je odpoveďou.

P.S.: Výborné. Absolútne správne zvolený konštrukčný systém a koncept pre dané zadanie. Kvality diela v kontexte s princípmi modernej architektúry a zároveň pokorné zaobchádzanie s miestom sú hodné nasledovania.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII RODINNÉ DOMY

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII INTERIÉR – CHATA

Lokalita: Donovaly
Kategória: Interiér
Rok realizácie: 2018-2019
Názov ateliéru: Y100 ateliér
Autor: Jana Štofan Styková
Spolupráca: Pavol Štofan
Foto: Miro Pochyba
chAta – kulisa na popredí/pozadí lesa, ktorá pozoruje, vidí a vníma, nekonkuruje mu, iba umožňuje jeho časovo neobmedzené sledovanie. Pôvodná chAta postavená v 70.rokoch dostala šancu poskytovať rekreáciu, či dokonca bývanie so všetkými dnešnými nárokmi a potrebami. Zmena objemu nebola nutná, výzvou bolo integrovať celý komfort na malom pôdoryse. Prepojenie s lesom prichádza vo forme veľkorysej 2-úrovňovej terasy s ihriskom dostatkom miesta na oddych v prírode. Najvýraznejším prvkom rekonštrukcie sa stala hliníková fasáda so zelenými dverami a terasa z Červeného smreku. Podrobnejší opis nie je nutný z jednoduchého dôvodu – genius loci.

P. S.: Vycibrené! Perfekcionistické zhodnotenie základných architektonických kvalít ikonického typu chaty Javorina zo 70. rokov minulého a koncepčne i formálne noblesná premena pripomínajúca prerod nevzhľadnej húsenice na očarujúceho motýľa. Poklona pred myšlienkovou a materiálnou investíciou do, pre mnohých iných, „stratenej veci“.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII INTERIÉR – CHATA

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII BYTOVÉ DOMY – BYTOVÉ DOMY NIDO

Lokalita: Bratislava
Kategória: Bytové domy
Rok realizácie: 2018
Názov ateliéru: GRIDO ARCHITEKTI, S.R.O.
Autor: Peter Sticzay-Gromski
Spolupráca: Juraj Kováč, Jan Horký, Jan Kropík, Adela Klčová, Acrea, s.r.o., Jan Doubek
Foto: Martin Matula
Ateliér Grido predstavuje rezidenčný súbor N!DO vo forme záhradnej pavilónovej architektúry na bývalých športoviskách v Bratislave. Projekt charakterizujú tri štíhle veže vymedzujúce vo svojom strede prirodzené „átrium" – dvor. Svoju vzdušnosť, členitosť a ideálne osvetlenie, získali veže vďaka navzájom poposúvaných obytných modulov. Bohato traktované obytné veže vyrastajú z kaskádovitej platformy, ktorá vznikla odskákaním polo zapustených garáží. Vertikálnosť veží zvýrazňujú celopresklenné komunikačné jadrá a fasáda obytných modulov s výraznými drevoplastovými lamelami a drevenými oknami.

P. S.: Osviežujúce. Na mape Bratislavy pribudol po čase znova obytný komplex, ktorý – ako sa z pohľadu diváka zdá – prináša nielen kultivovanejšiu estetiku a „ľudskejšiu“ mierku, ale aj – ako sa z pohľadu diváka javí – vysokú kvalitu bývania so žiaducimi príjemnými detailmi.

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII BYTOVÉ DOMY – BYTOVÉ DOMY NIDO

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII EXTERIÉR – NOVÝ PARK

Lokalita: Leopoldov
Kategória: Exteriér
Rok realizácie: 2019
Názov ateliéru: n-1
Autori: Jakub Kopec, Klára Zahradníčková, Tomáš Džadoň
Foto: Jakub Kopec
Revitalizace někdejšího záhumenního hřbitova na park s herním vybavením pro děti transformuje pozapomenutou průchozí zahradu na místo aktivního odpočinku všech generací. Návrh vychází ze tří základních principů – aktivace rozhraní parku, umožnění svobodnějšího pohybu na jeho vnitřní ploše a doplnění stávajících objektů o nové prvky. Projekt vznikl ve spolupráci architekta, krajinářské architektky a výtvarníka na základě architektonické soutěže.

P. S.: Ušľachtilé zadanie a počin vo verejnom priestore. Či však v riešení herných prvkov neprevládla exhibícia konceptuálnych výtvarných aspektov nad funkčnosťou je otázka do diskusie…

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII EXTERIÉR – NOVÝ PARK

VÍŤAZNÉ DIELO V KATEGÓRII FENOMÉNY ARCHITEKTÚRY – MODULÁRNY SYSTÉM ARK-SHELTER

Lokalita: premenlivá
Kategória: Fenomény architektúry
Rok realizácie: 2018
Názov ateliéru: Ark-shelter
Autori: Martin Mikovčák, Michiel De Backer
Spolupráca: Viktor Mikovčák
Foto: Martin Tůma, Jakub Skokan
Ark-shelter je modulový systém frajmov a boxov zfinalizovaných už vo výrobe, presúvaných na lokalitu, pospájaných za pár hodín a bez stopy mobility v dizajne, okamžite pripravených na používanie a to s následnou ambíciou priestorovej transformácie, kedy obytné domy nasledujú potreby rodiny a rastú o nové spálne, kancelárske objekty nasledujú rast firmy. V lokalitách od striech centier miest, cez vodné plochy jazier až po odľahlé extravilány lúk a lesov ako nový model ‘’into the wild‘’. Dnes, keď žijeme v zrýchlenom móde mestský život, od deadlinu k deadlinu, potrebujeme občas únik. Mimo stres, povinnosti a civilizáciu, späť k nášmu pôvodu. Únik do divočiny, pripomenúť si, kto vlastne sme.

P. S.: Architektonický modul vydizajnovaný par excelance. A áno, fenomém – až na tie aplikácie v extravilánoch lúk a lesov – alebo práve preto…? Podobných riešení na „únik“ z civilizácie do prírody pribúda vo svete ako húb po daždi, zrejme ide o dobrý námet na „globálnejší“ biznis. Nikto ma nepresvedčí, že občasný únik do divočiny má byť v dnešnej dobe o niečom úplne inom. Inak – zbohom nedotknutá divočina! A vitajte nové lokality
s devastáciou lúk a lesov štvorkolkami, autami, vodnými skútrami, hlukom, hromadením odpadkov a odpadu…

Text a foto: CE.ZA.AR 2019

Okomentoval: JoDo

Zdroj: www.cezaar.tv

PARTNERI:

totop