ADMAGAZIN | Salón drevostavieb 2020 – moderná architektúra z dreva

Salón drevostavieb 2020 – moderná architektúra z dreva

0 Autor: - 21/01/2020 - News, Zig-zag

Renomovaná medzinárodná prehliadka modernej architektúry z dreva Salón drevostavieb vstupuje v roku 2020 do jubilejného 15. ročníka. Podobne ako v doterajších rokoch, pripravujú organizátori putovnú výstavu, publikáciu Ročenka drevostavieb a sprievodný program pre širokú aj odbornú verejnosť s účasťou domácich i zahraničných odborníkov. Premiéru výstavy Salón drevostavieb 2020 v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave, doplní retrospektívna výstava Architektúra z dreva SK 2005 – 2020 na Fakulte architektúry STU v Bratislave (17. – 28. 2. 2020).

STRUBOBUOB

Premiéra výstavy Salón drevostavieb 2020 na Slovensku sa uskutoční od 3. do 28. februára 2020 v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave. Mimo prednáškového programu 6. 2. 2020, určeného len architektom a projektantom v rámci PVA SKA, bude výstava v RKF prístupná všetkým záujemcom v pracovných dňoch zdarma. V termíne od 17. do 28. 2. 2020 očakáva priaznivcov modernej architektúry a stavania z dreva ďalšia výstavná lahôdka vo foyeri FA STU v Bratislave – retrospektívna výstava Architektúra z dreva na Slovensku 2005 – 2020 (kurátorka Ľubica Fábri). Prednáškový program s následnou vernisážou (vstup voľný) sa uskutoční 18. 2. 2020 od 13:00 v respíriu ÚIV FA STU (4. posch.).

Adolf Bereuter

Na výstave Salón drevostavieb 2020 a k nej vydanej publikácii Ročenka drevostavieb 2019 bude predstavených 38 vybraných moderných drevostavieb, prevažne rodinných a víkendových domov, realizovaných podľa projektov architektov v uplynulom roku na Slovensku a v Českej republike. Vo výbere, ktorý zostavili z množstva prihlásených diel architekti Pavel Horák (Prodesi/Domesi, ČR) a Ľubica Fábri (Centrum ARCHA, SR), sú zahrnuté aj výnimočné drevostavby od zahraničných hostí z Rakúska – ateliéru Innauer-Matt Architekten, hosťa bratislavskej premiéry Salónu 6. 2. 2020 v RKF, ako aj diela ďalších rakúskych tímov Gerhard Haumer Architekten a štúdio Josep, či tvorcov z Maďarska (architekt Péter Pozsár a spolupracovníci) a z Nemecka (prof. Felix Waechter, Waechter + Waechter Architekten BDA) – hostia pražského programu Salónu 2020 (12. – 14. 3. 2020).

Kubis Architekti

Salón drevostavieb predstaví ako po iné roky moderné drevostavby rozmanitých veľkostí, foriem a konštrukčných riešení – od stavieb v modernej mestskej zástavbe cez víkendové domy a chaty rôznych tvarových vyhotovení a veľkostí po menšie objekty z dreva. Spektrum rodinných domov dopĺňajú rôzne verejné a komerčné drevostavby, ktoré dokumentujú, že v duchu udržateľných princípov a kvalitne možno v súčasnosti z dreva stavať moderné budovy akýchkoľvek typológií. Do výberu kurátori zahrnuli aj malé výtvarné objekty v krajine, vytvorené na študentských workshopoch. Autormi a realizátormi diel, ktoré predstavuje Salón drevostavieb 2020, sú zväčša skúsení architekti a projektanti, zaoberajúci sa tvorbou moderných drevostavieb a renomované dodávateľské spoločnosti so skúsenosťami pri realizácii stavieb na báze dreva a s použitím najmodernejších technológií a materiálov.

MŠ Všetaty

Salón drevostavieb 2020 zavíta ako po iné roky v SR aj na veľtrh CONECO 2019 v Bratislave (25. – 28. 3. 2020 na výstavisku Incheba Expo), kde v prepojení s expozíciou architektov realizujúcich drevostavby z architektonickej kancelárie Prodesi/Domesi, budú môcť záujemcovia o vlastný dom či iný typ drevostavby možnosť konzultovať konkrétne riešenia a oboznámiť sa s progresívnymi technológiami a konceptmi domov a budov na báze dreva.

bernhardfiedler

„Realizácie vybrané na Salón drevostavieb 2020 dokazujú, že fortieľ a profesionalita architektov moderných drevostavieb v ČR i na Slovensku každým rokom silnie. Verím, že si to všimnú a využijú v praxi okrem záujemcov o individuálne domy i komerční investori a vo väčšej miere aj municipality – mestá a obce, ktorým by malo záležať na vytváraní zdravého a kvalitného prostredia pre ľudí,“ uviedla architekta Ľubica Fábri, riaditeľka Salónu drevostavieb v SR, a dodáva: „Retrospektívnou výstavou Architektúra z dreva SK 2005 – 2020 na FA STU v Bratislave priblížime verejnosti vybrané drevostavby od slovenských architektov za celé 15-ročné obdobie trvania Salónu.“ Výber zahŕňa vyše 55 realizácií, vrátane diel slovenských architektov pôsobiacich v ČR a jednej realizácie českého architektonického tímu v SR.

Pozsár

Detaily programu medzinárodnej prehliadky Salón drevostavieb 2020 v SR a v ČR (česká premiéra sa uskutoční v pražskom CAMPe a VNITROBLOCKu v polovici marca 2020), na ktorú organizátori srdečne pozývajú ako záujemcov o moderné drevostavby a zdravé bývanie, tak aj všetkých nadšencov udržateľnej architektúry a milovníkov dreva, nájdete na www.salondřevostaveb.cz a na FB Salon dřevostaveb. Detaily k retrospektívnej výstave Architektúra z dreva SK 2005 – 2020 budú zverejnené na www.salondrevostavieb.sk

Salon drevostavieb RKF

Foto a text: archív Salón drevostavieb

PARTNERI:

totop