ADMAGAZIN | Architektúra z dreva SK 2005 – 2020

Architektúra z dreva SK 2005 – 2020

0 Autor: - 29/01/2020 - Salón drevostavieb

17. – 28. 2. 20020, výstava, foyer FA STU v Bratislave

18. 2. 2020 / 13:00, prednáškové pásmo (respírium ÚIV) + vernisáž (foyer), FA STU v Bratislave

Salón Drevostavieb 2020 Bratislava - Fakulta architektúry STU
Salón Drevostavieb 2020 Bratislava - Fakulta architektúry STU
Salón Drevostavieb 2020 Bratislava - Fakulta architektúry STU
Salón Drevostavieb 2020 Bratislava - Fakulta architektúry STU

2. 3. – 30. 4. 2020, Slovenský inštitút, Praha (5. 3. / 18:00, vernisáž)

05-salon_2020_slovensky_institut-2
06-87966152_212480136616236_3283469263335063552_n-orez
07-salon_2020_slovensky_institut-20
08-salon_2020_slovensky_institut-25

Kurátorský text – Architektúra z dreva na Slovensku v rokoch 2005 – 2020

Drevené kostolíky na východnom Slovensku, ktoré pretrvali cez viaceré pohnuté storočia, sú klenotmi tradičnej architektúry, vyhľadávanými návštevníkmi z celého sveta. Dušan Samuel Jurkovič, najvýznamnejší slovenský architekt v slovenských moderných dejinách, vytvoril viaceré svoje pozoruhodné stavby z dreva, či použil drevo ako neoddeliteľnú súčasť svojských architektonických konceptov. A predsa na Slovensku objavujeme čaro, klady a prínosy moderného stavanie z dreva na len pozvoľna, váhavo či dokonca s nedôverou v oprávnené miesto dreva ako legitímneho materiálu v súčasnej modernej architektúre.

Stavanie z dreva prešlo od čias tradičných zrubových konštrukcií podnes enormným vývojom. Moderné technológie, progresívne materiály a konštrukčné prvky umožňujú v súčasnosti realizovať drevostavby sofistikovane, kvalitne, trvácne, čoraz väčšmi do výšky a na vysokej estetickej úrovni. A čo viac – ruka v ruke s udržateľnosťou a ekológiou. Príležitosti, ktorú moderné stavanie z dreva a z obnoviteľných materiálov prináša, sa v ostatných dvoch dekádach chopili na Slovensku viaceré architektonické ateliéry a architekti, niektoré sa na drevostavby rozhodli špecializovať. Zákonite sú na retrospektívnej výstave zastúpení najväčším počtom diel (napríklad tímy Createrra, Pokorny architekti, Van Jarina, ) a najvýraznejšie formujú obraz súčasne drevenej architektúry u nás. K domácim priekopníkom v trende, ktorý silnie po celom svete, sa čoraz viac pridávajú aj ďalší a mladší autori, ktorí (snáď aj vďaka Salónu drevostavieb) objavili moderné drevené materiály pre svoje návrhy. Pôvodom slovenské architektky Gabriela Kaprálová (ASGK) a Lucia Kocmanová navrhujú a realizujú v Čechách, naopak český tím Prodesi/Domesi rozšíril svoje pôsobenie na Slovensko, stavby od slovenských architektov sa objavujú v blízkom Dolnom Rakúsku. Typológia moderných drevostavieb na Slovensku sa pozvoľna, ale čoraz viac rozširuje z rodinných a víkendových domov na verejné či komerčné objekty, stavby pre cestovný ruch či prvky v krajine. Drevostavby získavajú prestížne ceny za architektúru a aj prostredníctvom Salónu drevostavieb mieria k väčšiemu počtu záujemcov o kvalitnú architektúru z dreva. Architekti drevostavieb u nás majú byť na čo hrdí a verím, že spoločne dokážeme inšpirovať a zanietiť ďalších kolegov architektov, projektantov i investorov.

Obdobie, za ktoré predstavuje retrospektívna výstava modernej slovenskej architektúry vybrané diela, sa zhoduje s pätnásťročným fungovaním prehliadky Salón drevostavieb. K pripraveniu bilancie najzaujímavejšej architektúry z dreva na Slovensku a v Čechách podľa návrhov slovenských architektov, nás motivoval záujem Slovenského inštitútu v Prahe. Zaradenie výstavy do dramaturgie galérie inštitútu na jar roku 2020, v termínovom súbehu s pražskou premiérou Salónu drevostavieb 2020 a poskytnutie priestoru na výstavu vo februári 2020 Fakultou architektúry STU v Bratislave, stanovili prestížne destinácie pre výstavu, ktoré si spolu s vystavujúcimi a partnermi ceníme. Mimoriadne poďakovanie patrí architektonickej kancelárii Prodesi/Domesi, ktorá nám poskytla zo svojho archívu plagáty vybraných diel z jednotlivých ročníkov Salónu drevostavieb.

Výstava Architektúra z dreva na Slovensku v rokoch 2005 – 2020 je sprievodným podujatím jubilejného 15. ročníka Salónu drevostavieb v roku 2020. Za vizuálny motív retrospektívnej výstavy, ktorá predstavuje výber najzaujímavejších diel postavených na Slovensku a/alebo vytvorených slovenskými architektmi, som si ako jej kurátorka zvolila Kaplnku Vzkriesenia v Poprade-Kvetnici (2016) od architekta Samuela Netočného. Skromne a zároveň naliehavo nám pripomína, aké majú byť základné esencie každého ľudského výtvoru. Uvedomiť si, že na úžasnej planéte Zem sme len na krátko hosťami a podľa toho tvoriť. S pokorou, v súlade s okolím, s rešpektom k prírode a k životu. Z akého iného materiálu je to možné tak dobre a krásne, než z dreva…?

Ing. arch. Ľubica Fábri, ArtD.

kurátorka výstavy Architektúra z dreva na Slovensku 2005 – 2020

riaditeľka Salónu drevostavieb v SR

Foto: Matej Kováč, www.matejkovac.com, archív OZ ARCHA

PARTNERI:

totop