Na prvý pohľad sa architektúra domu v rakúskom Vorarlbergu zdá byť nepochopiteľne ultimatívna – hranol s dĺžkou 37 metrov a zvláštne rozmiestnenými okennými otvormi v ploche fasády. Vysvetlenie, prečo rakúsky architekt Juri Troy s tímom siahli po takomto riešení je prekvapivo jednoduché: v prvom rade bolo treba navrhnúť dom na pozemku, ktorý proporciou pripomínal na situačnom pláne väčšmi príjazdovú cestu než plochu na akúkoľvek výstavbu. Po druhé, architekti po analýze okolitej zástavby nadimenzovali a rozmiestnili okenné otvory na pozdĺžnych stranách domu tak, aby z nich bol možný nerušený výhľad na prírodné okolie.
Štíhly dlhý hranol stavby s dĺžkou 37 m a čistými líniami kontrastuje s okolitou zástavbou územia medzi obcami Schattenwald a Rheinauen v oblasti Vorarlberger Rheintal v západnej časti Rakúska. Tvar domu vychádza z proporcií pozemku a požiadaviek na jeho využitie. Invenčné a atypické riešenia sa však pri jeho tvare ani zďaleka nekončia.
Funkčne je dom koncipovaný na základe požiadaviek investorov – grafických dizajnérov – ako kombinácia bývania a práce. Na jednom konci domu umiestnil architekt domov mladej rodiny, na druhom grafické štúdio, pričom obom funkciám doprial v dome náležitý priestor a čo najkrajší výhľad.
Vnútro hranola s presvedčivo sebavedomým moderným tvarom je usporiadané ako sústava na seba nadväzujúcich miestností, ktoré na oboch stranách ukončujú veľkorysé otvorené priestory. Bývanie mladej rodiny a grafické štúdio sú sústredené pod jednou strechou, a zároveň jednoznačne oddelené – jasnú hranicu tvorí vstupná časť s parkovacím miestom a krytá terasa na poschodí nad nimi.
Architekt Juri Troy zvolil v projekte tradičnú drevenú stĺpikovú konštrukciu vyplnenú ekologickou tepelnou izoláciou z fúkanej celulózy. Moderný drevený materiál s výnimočnou estetikou – masívne dosky lepené z drevených profilov – tu plní nielen konštrukčnú funkciu stropov, ale determinuje aj vzhľad interiérov v celom dome. Výraznú štruktúru dreva architekt decentne doplnil hladkými bielymi stenami zo sadrokartónu a podlahou z brúseného anhydridového poteru.
Pri ďalšom originálnom prvku – fasáde – inšpirovala Juriho Troya profesia obyvateľov domu. Polyetylénová sieť antracitovej farby sa môže ľubovoľne využívať a pretvárať ako reklamná plocha. Ani nezvyčajne nepravidelné rozmiestnenie okien v dlhších stranách drevostavby rozhodne nie je dielom náhody či estetickou formalitou. Veľkosti, formáty aj umiestnenie jednotlivých otvorov navrhol architekt zámernea precízne tak, aby umožňovali výnimočné výhľady do okolia.
Srdcom prízemia domu je otvorený obytný priestor, kde na seba v predĺženom pôdoryse logicky nadväzujú kuchyňa, jedáleň a obývačka. Interiér celej stavby sa úprimne hlási k drevenej konštrukcii – masívne drevené stropy sú priznané vo všetkých miestnostiach.
Rozmery a umiestnenie okien architekt starostlivo navrhol tak, aby umožňovali výnimočné výhľady do okolia. Keďže okná nie sú členené, kontakt interiéru s exteriérom je skutočne intenzívny.
Ak snívate o novom dome voňajúcom drevom alebo sa chcete pokochať nápadmi invenčných architektov, navštívte medzinárodnú výstavu Salón drevostavieb 2016. Predstavuje tu spolu 40 moderných drevostavieb z Čiech, Slovenska a Rakúska, vrátane domu Haus 37 m. Prehliadku si môžete pozrieť v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave do 1. 4. 2016 alebo neskôr ešte aj na stavebnom veľtrhu CONECO 2016 od 6. do 9. 4. 2016.
Juri Troy predstavil svoju filozofiu tvorby a výber z realizovaných drevostavieb na prednáškovom seminári 9. 3. 2016 v RKF v Bratislave. Na pozvanie SKA bude členom poroty tohtoročnej súťaže CE.ZA.AR 2016. Centrum pre udržateľnú architektúru a materiály ARCHA matériO aj touto cestou ďakuje architektovi Troyovi za spoluprácu a mimoriadne pútavú inšpiratívnu prednášku, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom publika.
Haus 37 m, rodinný dom s grafickým štúdiom, Hohenems (A), 2014
Autor: Juri Troy Architects , Wien + Bregenz
Investor: súkromná osoba
Úžitková plocha: 203 m2, z toho 47 m2 grafické štúdio
Zastavaná plocha: 185 m2
Konštrukcia: drevená stĺpiková, tepelná izolácia z fúkanej celulózy
Základy: drevené stĺpiky a zemné skrutky
Fasáda: polyetylénová tkanina, čierno-sivo melírovaná
Vykurovanie a ohrev vody: tepelné čerpadlo
Potreba energie na vykurovanie: 35 kWh/m2 za rok
Náklady na stavbu: cca 2000 €/m2
Text: Lily
Foto: Juri Troy
Zdroj: www.juritroy.com