Priznávam: konečne po dlhom čase navštevujem nejakú stavbu, o ktorej píšem. A čo viac – v sprievode jedného z autorov architektonického návrhu a v piatok popoludní, po náročnom pracovnom týždni. Preto sa niet čo čudovať mojej povzneseno-unavenej nálade a nedočkavosti uvidieť, spoznať, zažiť…
Cestu pomaly stúpajúcu do svahu od račianskeho amfiteátra strávime s Martinom Hörmannom rozhovormi o deťoch, práci, živote a príjemných pocitoch, ktoré vzbudzuje okolitý lesopark. Čas nám ubieha popri „debatke“ rýchlo, čo nevidieť sa dostávame spomedzi stromov, cez ktoré prebleskuje slnko, k onej lúke. Mohla by pokojne tiež niesť názov Pozorovateľňa… (3.6.2022)
Obraz, ktorý uvidím prichádzajúc na lúku-pozorovateľňu, sa mi páči! Malý drevený architektonický „výmysel“, zrastajúci s krajinou a zároveň ňou „prerastený“, slúžiaci viacerým praktickým funkciám a demonštrujúci fascinujúce spojenie krajina-les-drevo-stavba-človek na niekoľkých metroch štvorcových… Túto Pozorovateľňu vytvoril človek, ale vzišla z prírodného – z dreva. Preto sa časom v prírode i rozplynúť bez toho, aby tu tvorca zanechal niečo, čo sem nikdy nepatrilo…
Proporciami útle, ale zaslúženú pozornosť vzbudzujúce staviteľské dielko z dreva, ktoré už nejaký čas slúži verejnosti, sa nachádza na turistickej trase medzi Račou a Mariankou v území, kde pramení rieka Vydrica. Stojí na začiatku lúky, lepšie povedané rúbaniska s úchvatným panoramatickým výhľadom na Malé Karpaty. Pri dobrej viditeľnosti sa pred očami pozorovateľa vynára na zvlnenom horizonte aj ikonická televízna veža na Kamzíku, či nedávno postavená oceľová vyhliadková veža na Devínskej Kobyle.
Zadávateľom projektu pozorovateľne boli Mestské lesy Bratislava, ktoré na výstavbu použili vlastné smrekovcové drevo a pri zhotovení sa spoľahli na vlastné pracovné sily. Architektonický návrh objektu vytvorili architekti z bratislavského ateliéru OFFICE110, ktorí sa pred pár rokmi zaslúžili aj o inú pioniersku verejnú drevostavbu v Bratislave – lodenicu v Karlovej Vsi.
Oáza pokoja
Oblasť lesoparku, kde vyrástla drevená pozorovateľňa, je zaradená do zóny pokoja bez hospodárskej ťažby dreva a v budúcnosti by mala byť súčasťou národnej prírodnej rezervácie Pramene Vydrice. Ide o jedinečné prostredie charakteristické nepokosenými lúkami, pňami bývalých vyrastených stromov, popadanými stromami a krovím. V lese sa dá aj počas dňa spozorovať divá zver ako napríklad daniely, muflóny, diviaky, líšky či bažanty. Čas a príroda však predstavujú vnímavým pravidelným návštevníkom neustále hlavne prirodzenú obnovu okolitých porastov po kalamite a premenlivú krásu podľa ročného obdobia a počasia. A – ticho.
Koncept a funkcia
„S ohľadom na miesto výstavby a v súlade s požiadavkami investora sme navrhli drobnú drevostavbu, ktorá slúži aj na posedenie či občerstvenie pre okoloidúcich, alebo ako úkryt pred nečasom,“ hovorí jeden zo spoluautorov návrhu, architekt Martin Hörmann. Pozorovateľňa má približne 13 štvorcových metrov a vojde sa do nej menšia skupinka ľudí. Zdvíhajúca sa lávka privádza návštevníka k vertikálnej škáre vstupu, následne sa mu otvorí priestor terasovitého plató, ktorý umožňuje rôzne scenáre sedenia. Výhľad je vymedzený asymetrickou konštrukciou strechy a stien. Objekt je osadený v súlade s ekologickými princípmi na oceľových vrutoch. Konštrukciu navrhli architekti postaviť z jedného typu hranolov z neošetrovaného smrekovca s rozmermi 140x 200 mm (aj, no nielen preto, tá podobnosť s kaplnkou v Poprade-Kvetnici – pozn. LF). „Samotný tvar a konštrukcia objektu sú definované funkciou, možnosťami zvoleného materiálu, sklonom terénu a našou snahou navrhnúť originálny objekt s minimom prostriedkov,“ popisuje Martin Hörmann, ktorý s kolegami z ateliéru OFFICE110 navrhoval v Karpatoch aj obnovu starej horárne na Peknej ceste.
Slovo investora a architekta
„Nenápadná vyhliadka, ktorá je citlivo zasadená do prostredia, dáva návštevníkom možnosť vychutnať si v pokoji výhľad na lesopark. Z Vydrice možno pozorovať nielen zvieratá, ale aj postupnú premenu lesa po veternej kalamite na prirodzený les. Zároveň chcem poprosiť návštevníkov, aby pristupovali k tomuto miestu s rešpektom a zver neplašili,“ povedal Matej Dobšovič, riaditeľ Mestských lesov v Bratislave.
Pozorovateľňa zvierat Vydrica je jedným z projektov Živé miesta, ktoré sa dejú v Mestských lesoch Bratislavy. Program Živé miesta zlepšuje a obnovuje verejné priestory v Bratislave.
„Pracovať na tomto projekte bola čistá radosť! Vážime si zadanie, ktoré prišlo od Mestských lesov ako od osvieteného a zanieteného investora,“ dodáva Martin Hörmann pri našej spoločnej vychádzke k Pozorovateľni. „Prial by som si viac podobných úloh, ktoré náramne osviežujú, lebo umožňujú vytvoriť jednoduchý kreatívny návrh a byť v priamom spojení s jeho vyhotoviteľmi.“
Výlet k Pozorovateľmi odporúčam všetkým, čo milujú tichú a neokázalú krásu. Genia loci miesta, na ktoré prídete, si určite zamilujete. A možno tu objavíte ako ja, aj ďalšie možnosti prostého, no povznášajúceho oddychu v priestore naplnenom utišujúcim šumom prírody… Pomeditovať, pomodliť sa, zacvičiť si tai-či, zdriemnuť si, zaspomínať, zasnívať si s otvorenými, alebo so zavretými očami… Až sa tu ocitnem niekedy v nečase, napíšem možno ďalšie možnosti… Nateraz – ďakujem, že som tu mohla byť!
Drevostavba bola vybraná na medzinárodnú prehliadku Salón drevostavieb 2022 a do publikácie Ročenka drevenej architektúry 2022 – ADMAGAZIN | Ročenka dřevěné architektury 2022
Pozorovateľňa zvierat Vydrica, Malá Karpaty (SK), 2021
Autori: Martin Hörmann, Richard Kastel, Peter Kopecký, OFFICE110
Investor: Mestské lesy v Bratislave
Dodávateľ: Mestské lesy v Bratislave
Úžitková plocha: 13m2
Zastavaná plocha: 13m2
Text: Ľubica Fábri
Foto: Martin Hörmann
Zdroj: www.office110.sk
Súvisiace články:
ADMAGAZIN | Pozvánka: 2. 6. 2022 – Mozaika architektov – Salón drevostavieb 2022 Bratislava
ADMAGAZIN | Office110 architects: Lodenica Karloveské rameno – Bratislava – SK
ADMAGAZIN | Kaplnka vzkriesenia v Poprade-Kvetnici