ADMAGAZIN | Ateliér Van Jarina (SK): Rodinný dom v Dolnom Kubíne

Ateliér Van Jarina (SK): Rodinný dom v Dolnom Kubíne

0 Autor: - 20/07/2022 - Architecture, Interior

Úlohou architekta pri návrhu tejto mestskej vily – podľa jeho vlastných slov, bolo len správne vyťažiť z okolitej krásy pozemku. Drevená vila pre manželský pár v strednom veku má ambíciu vynahradiť im doterajšie dve nehnuteľnosti – dom v centre mesta a chatu v Malej Fatre – a stať sa ich domovom „two in one“.

Rodinný dom v Dolnom Kubíne

03-3000x2000 09 dolny kubin DSC_9529 sonasadlonovafoto

Exteriérové fotky „na snehu“ od skvelej fotografky Sone Sadloňovej možno teraz prídu vhod ako virtuálne schladenie v aktuálnom horúcom počasí, ale v zime vznikli z iného dôvodu. Architekti sa chceli zúčastniť prehliadky Salón drevostavieb 2022 a „zapracovali“ nielen na dokončení stavby, ale aj na promptnom fotení kvôli účasti na Salóne takpovediac „at last minute“.

04-3000x2000 26 dolny kubin DSC_9416 sonasadlonovafoto

05-3000x2000 35 dolny kubin DSC_9331-HDR sonasadlonovafoto

Rodinný dom má kompaktný objem s včlenenou veľkorysou pobytovou terasou, ktorá nadväzuje na presklenú čelnú fasádu a je charakteristickou črtou viacerých návrhov ateliéru. Architekti logicky umiestnili stavbu na najvyšší bod veľmi pekného pozemku a umocnili tým výhľady z terasy na Choč a Rozsutec. Dom s jednoduchým obdĺžnikovým pôdorysom má drevenú stĺpikovú, tzv. „two-by-four“ konštrukciu. Vonkajší plášť stavby tvorí obklad zo smrekovcového dreva bez povrchovej úpravy. Kovové časti fasády sú vyhotovené z kvalitného titán-zinku.

rodinný dom dolný kubín interiér

07-3000x2000 35 dolny kubin DSC_9495 sonasadlonovafoto

Vo vnútri domu dominujú bio dosky a dubové prvky morené na bielo. Interiér zariadený nábytkom od slovenských výrobcov dopĺňajú citlivo zladené obrazy a pár vybraných spomienkových artefaktov z minulosti. Svetlé farebné ladenie interiéru spolu s veľkými presklenými plochami podčiarkuje vzdušnosť, priestrannosť a príjemnú atmosféru vnútrajška objektu.

08-3000x2000 46 dolny kubin DSC_9483-HDR sonasadlonovafoto

09-3000x2000 42 dolny kubin DSC_9442-HDR sonasadlonovafoto

Mladistvý výraz domu odráža činorodý postoj manželskej dvojice, ktorá ho obýva. Investori sa rozhodli vedome pre drevenú fasádu bez náterov. Tešia sa, že vzhľad domu sa bude časom meniť, získavať starnutím jedinečnú patinu a nadobúdať neopakovateľný svojský charakter.

Dodávateľom stavby bola spoločnosť Kontrakting stavebné montáže s. r. o., s ktorou architekti z Ateliéru Van Jarina spolupracujú pravidelne. „Popri vysokej kvalite a profesionalite realizácií drevostavieb je firma Kontrakting na Slovensku výnimočná svojou starostlivosťou o investora i efektívnou komunikáciou s architektom, disponuje skúsenými, fundovanými a spoľahlivými manažérmi, s ktorými je radosť pracovať,“ uviedol architekt Ivan Jarina.

Drevostavba bola vybraná na medzinárodnú prehliadku Salón drevostavieb 2022 a do publikácie Ročenka drevenej architektúry 2022, v ktorej je publikovaný aj rozhovor s Ivanom Jarinom – ADMAGAZIN | Ročenka dřevěné architektury 2022

Rodinný dom v Dolnom Kubíne (SK), 2021

Autori: Ateliér VAN JARINA s.r.o. , Ing. arch. Ivan Jarina, Mgr. Anna Maria Jarina, Ing. arch. Štefan Šuster

Dodávateľ: Kontrakting stavebné montáže s. r. o. – www.kontrakting.sk

Úžitková plocha: 174m2

Zastavaná plocha: 158m2

Foto: Mgr. Art. Soňa Sadloňová

Text: ADM

Zdroj: www.jarina.sk

Súvisiace články:
ADMAGAZIN | Ivan Kolárik / Skupina Kontrakting: Investorov bezpečne prevedieme procesmi a úskaliami ich investície
ADMAGAZIN | VAN JARINA: DOM V LESE
ADMAGAZIN | VAN JARINA (SK): Víkendový dom (drevodom)
ADMAGAZIN | Architektúra z dreva SK 2005 – 2020

PARTNERI:

totop