ADMAGAZIN | Juri Troy: Haus 37 m

Juri Troy: Haus 37 m

0 Autor: - 01/04/2016 - Architecture

Na prvý pohľad sa architektúra domu v rakúskom Vorarlbergu zdá byť nepochopiteľne ultimatívna – hranol s dĺžkou 37 metrov a zvláštne rozmiestnenými okennými otvormi v ploche fasády. Vysvetlenie, prečo rakúsky architekt Juri Troy s tímom siahli po takomto riešení je prekvapivo jednoduché: v prvom rade bolo treba navrhnúť dom na pozemku, ktorý proporciou pripomínal na situačnom pláne väčšmi príjazdovú cestu než plochu na akúkoľvek výstavbu. Po druhé, architekti po analýze okolitej zástavby nadimenzovali a rozmiestnili okenné otvory na pozdĺžnych stranách domu tak, aby z nich bol možný nerušený výhľad na prírodné okolie.

02-TROY_Haus 37m (44)-LR

Štíhly dlhý hranol stavby s dĺžkou 37 m a čistými líniami kontrastuje s okolitou zástavbou územia medzi obcami Schattenwald a Rheinauen v oblasti Vorarlberger Rheintal v západnej časti Rakúska. Tvar domu vychádza z proporcií pozemku a požiadaviek na jeho využitie. Invenčné a atypické riešenia sa však pri jeho tvare ani zďaleka nekončia.

03-TROY_Haus 37m (55)-LR

Funkčne je dom koncipovaný na základe požiadaviek investorov – grafických dizajnérov – ako kombinácia bývania a práce. Na jednom konci domu umiestnil architekt domov mladej rodiny, na druhom grafické štúdio, pričom obom funkciám doprial v dome náležitý priestor a čo najkrajší výhľad.
Vnútro hranola s presvedčivo sebavedomým moderným tvarom je usporiadané ako sústava na seba nadväzujúcich miestností, ktoré na oboch stranách ukončujú veľkorysé otvorené priestory. Bývanie mladej rodiny a grafické štúdio sú sústredené pod jednou strechou, a zároveň jednoznačne oddelené – jasnú hranicu tvorí vstupná časť s parkovacím miestom a krytá terasa na poschodí nad nimi.

04-TROY_Haus 37m (24)-LR

Architekt Juri Troy zvolil v projekte tradičnú drevenú stĺpikovú konštrukciu vyplnenú ekologickou tepelnou izoláciou z fúkanej celulózy. Moderný drevený materiál s výnimočnou estetikou – masívne dosky lepené z drevených profilov – tu plní nielen konštrukčnú funkciu stropov, ale determinuje aj vzhľad interiérov v celom dome. Výraznú štruktúru dreva architekt decentne doplnil hladkými bielymi stenami zo sadrokartónu a podlahou z brúseného anhydridového poteru.

05-TROY_Haus 37m (23)-LR

Pri ďalšom originálnom prvku – fasáde – inšpirovala Juriho Troya profesia obyvateľov domu. Polyetylénová sieť antracitovej farby sa môže ľubovoľne využívať a pretvárať ako reklamná plocha. Ani nezvyčajne nepravidelné rozmiestnenie okien v dlhších stranách drevostavby rozhodne nie je dielom náhody či estetickou formalitou. Veľkosti, formáty aj umiestnenie jednotlivých otvorov navrhol architekt zámernea precízne tak, aby umožňovali výnimočné výhľady do okolia.

06-TROY_Haus 37m (8) H-LR

Srdcom prízemia domu je otvorený obytný priestor, kde na seba v predĺženom pôdoryse logicky nadväzujú kuchyňa, jedáleň a obývačka. Interiér celej stavby sa úprimne hlási k drevenej konštrukcii – masívne drevené stropy sú priznané vo všetkých miestnostiach.
Rozmery a umiestnenie okien architekt starostlivo navrhol tak, aby umožňovali výnimočné výhľady do okolia. Keďže okná nie sú členené, kontakt interiéru s exteriérom je skutočne intenzívny.

07-TROY_Haus 37m (25)-LR

Ak snívate o novom dome voňajúcom drevom alebo sa chcete pokochať nápadmi invenčných architektov, navštívte medzinárodnú výstavu Salón drevostavieb 2016. Predstavuje tu spolu 40 moderných drevostavieb z Čiech, Slovenska a Rakúska, vrátane domu Haus 37 m. Prehliadku si môžete pozrieť v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave do 1. 4. 2016 alebo neskôr ešte aj na stavebnom veľtrhu CONECO 2016 od 6. do 9. 4. 2016.

08-TROY_Haus 37m (69a)-LR

Juri Troy predstavil svoju filozofiu tvorby a výber z realizovaných drevostavieb na prednáškovom seminári 9. 3. 2016 v RKF v Bratislave. Na pozvanie SKA bude členom poroty tohtoročnej súťaže CE.ZA.AR 2016. Centrum pre udržateľnú architektúru a materiály ARCHA matériO aj touto cestou ďakuje architektovi Troyovi za spoluprácu a mimoriadne pútavú inšpiratívnu prednášku, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom publika.

09-TROY_Haus 37m (52)-LR

Haus 37 m, rodinný dom s grafickým štúdiom, Hohenems (A), 2014
Autor: Juri Troy Architects , Wien + Bregenz
Investor: súkromná osoba
Úžitková plocha: 203 m2, z toho 47 m2 grafické štúdio
Zastavaná plocha: 185 m2
Konštrukcia: drevená stĺpiková, tepelná izolácia z fúkanej celulózy
Základy: drevené stĺpiky a zemné skrutky
Fasáda: polyetylénová tkanina, čierno-sivo melírovaná
Vykurovanie a ohrev vody: tepelné čerpadlo
Potreba energie na vykurovanie: 35 kWh/m2 za rok
Náklady na stavbu: cca 2000 €/m2

10-TROY_Haus 37m (49)-LR

Text: Lily
Foto: Juri Troy
Zdroj: www.juritroy.com

PARTNERI:

totop