ADMAGAZIN | Zdenek Tomčík / Parkett Designer: Do domu a bytu patrí drevená podlaha

Zdenek Tomčík / Parkett Designer: Do domu a bytu patrí drevená podlaha

0 Autor: - 14/03/2017 - Materials

Tam , kde vyrastajú naše deti a spolu s najbližšími trávia viac ako 12 hodín denne, by sme mali myslieť na najzdravšie životné prostredie. „To spĺňa jedine drevená podlaha v olejovanej povrchovej úprave,“ hovorí Zdenek Tomčík, dlhoročný výrobca a predajca masívnych drevených podláh. Pred nedávnom otvorila jeho spoločnosť novú predajňu podláh Parkett Designer v Bratislave, v ktorej ponúka okrem sortimentu rozmanitých vyhotovení masívnych dubových podláh aj niekoľko špecialít pre náročných klientov a architektov ako sú luxusné drevené podlahy rakúskej značky Mafi, či drevené intarzované mozaikové podlahy vhodné aj pri rekonštrukciách historických objektov.

mozaikové podlahy

Aký druh podlahy uprednostniť pri zariaďovaní vlastného domova? V rozhovore so Zdenkom Tomčíkom sa pri porovnávaní predností a nedostatkov rôznych druhov podláh dostávame k dreveným dlážkam, ktoré ako skúsený profesionál považuje po mnohých rokoch práce za najlepšie.

Prečo je drevená dlážka najlepšia?

Z mnohých dôvodov. Z pohľadu zdravia – drevo je najlepšie pre alergikov, astmatikov a podobne oslabené imunity, masívna drevená dlážka tlmí hluk. Z ekonomického hľadiska – vzhľadom na najdlhšiu životnosť a ceny porovnateľnej s kvalitnejšími vinylmi, či laminátmi, je drevo najvýhodnejší variant. Z pohľadu životnosti – možnosť obnovenia povrchu pri poškodení priehlbiny, praskliny, obnova po pádoch ostrých predmetov. Z hľadiska pocitu domova – drevo vytvára teplo životného priestoru. Okrem ostatných užívateľských predností, drevené trojvrstvové podlahy sú vhodné na podlahové kúrenie.

drevené trojvrstvové podlahy

Aké sú vaše osobné skúsenosti s údržbou drevených dlážok po 38 rokoch práce s drevom?

Detstvo som prežil na drevených doskách (po východniarsky to boli „dyle“) u starej mamy, ktoré sme poctivo drátkovali a natierali voskovou pastou každý rok. Takisto v byte rodičov sme mali masívnu drevenú, takzvanú stromčekovú podlahu, ktorú sme ošetrovali podobným spôsobom – drátkami a pastou. Keď som sa oženil, ako mladá rodinka sme dostali od štátu byt, v ktorom boli takisto stromčekové drevené dlážky a galeje, myslím tým drátkovanie a pastovanie parkiet, pokračovali… V súčasnosti sa však už používajú povrchové úpravy tvrdenými olejovými voskovými olejmi, ktoré nepotrebujú náročné udržiavanie či starostlivosť. Na bežnú údržbu stačí bežné povysávanie a umytie podlahy mopom BONA a prípravkami určenými na olejované podlahy. Celkové preolejovanie drevenej podlahy je potrebné v priemere po 10 rokoch používania. Aj z pohľadu histórie sa drevené dlážky hodnotia ako najlepšie.

drevené dlážky

Prečo sú drevené dlážky oproti ostatným najlepšie?

Stačí si na porovnanie pripomenúť vlastnosti, respektíve nevýhody, niektorých iných podláh – uvediem len dva príklady. Laminátové podlahy majú tvrdý, chladný a hlučný povrch, sú citlivé na vlhkosť. Majú nedostatočné zvukovo izolačné vlastnosti a po akomkoľvek poškodení ich prakticky nemožno renovovať. Navyše, laminátové podlahy obsahujú syntetické látky a predstavujú ekologickú záťaž pre životné prostredie. Vinylové podlahy takisto nemožno renovovať po akomkoľvek poškodení. V princípe majú krátku životnosť a zvýšené požiadavky na rovný podklad. Ale za ich najväčšie mínus považujem to, že obsahujú syntetické látky a reálne možnosti recyklácie vinylov bez dopadu na životné prostredie sú v súčasnosti takmer minimálne.

drevená podlaha detail

Aké kritériá by ste odporúčali zohľadniť pri rozhodovaní o kúpe podlahy?

Ak sa budem rozhodovať pri kúpe ako otec rodiny, mojou povinnosťou je zabezpečiť pre rodinu to najlepšie, čiže čo najzdravší domov – chcem predsa ochraňovať svojich najbližších od negatívnych vplyvov nezdravého prostredia. Z pohľadu investora investujem do kvality a životnosti, preto že pri budúcom predaji domu, či bytu očakávam zhodnotenie svojej investície vo vyššej predajnej cene reality. To umožňuje len drevená podlaha. Uvediem krátke ekonomické zdôvodnenie: cena 1 m2 bytu v Bratislave sa dnes pohybuje okolo 2700 Eur/m2. Ak uvažujeme o výmere 2-izbového bytu 55 m2, potom investícia do drevenej dlážky môže predstavovať okolo 1,9% z ceny bytu. Ak berieme byt ako investíciu, pri predaji vlastník nemusí očakávať zrážky za kupcovu budúcu výmenu laminátovej, či vinylovej podlahy, alebo kobercov. Drevenú podlahu stačí hĺbkovo vyčistiť, preolejovať a podlaha je opäť ako nová. Predávaný byt sa teda zhodnotí cca o 100,.Eur/m2.

drevená podlaha detail 2

Okrem spomínaných predností, ako súvisí podľa vás drevenej výber dlážky s ochranou životného prostredia?

Ako človek sa snažím chrániť životné prostredie a správať sa zodpovedne. Ochrana životného prostredia pre mňa znamená ochranu môjho zdravia, zdravia mojich najbližších, ochranu vzduchu, ktorý doma dýchame. A v neposlednom rade myslím aj na to, ako sa bude podlaha likvidovať, keď skončí jej životnosť.

Ďakujeme Vám za rozhovor. Redakcia

Kontakt:
Parkett Designer, s. r. o.
Rožňavská 1, 831 04 Bratislava
+421 905 339 707, parkettdesigner@gmail.com
www.parkett-designer.sk

drevená podlaha detail 3

Text a foto: redakcia ADM, Parkett Designer, s. r. o.
Firemná prezentácia, 2017

PARTNERI:

totop