Už prvá samostatná autorská výstava, ktorou Oliver Leššo, vtedy čerstvý absolvent odboru Sklo na VŠVU v Bratislave, naplnil zrelými ideami poňatia skla v roku 1999 priestor Zimnej v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave, dávala tušiť, že na slovenskú sklársku scénu vstupuje mimoriadna tvorivá osobnosť…
Čas, ale predovšetkým talent sprevádzaný usilovnosťou a pracovitosťou, potvrdili autorove pevné miesto medzi najosobitejšími tvorcami na domácej i európskej scéne. Autor sám pomenúva svoje sklenené objekty ako architektúru zo skla. Pod rovnakým názvom predstavil svoju tvorbu v roku 2000 a 2004 vo viacerých európskych metropolách i na Slovensku. Toto prirovnanie sa mi zdá byť s odstupom času a s plejádou diel, ktoré pribudli v jeho portfóliu, ale i v kontexte s rozporuplnosťou a prebytočným exhibicionizmom súčasnej architektonickej tvorby, výstižné len čiastočne.
Oliver Leššo dnes virtuózne ovláda umenie, ako vytvoriť využitím optických vlastností skla a prostých, no rafinovaných geometrických tvarov mnohoraké podoby imaginárnych a súčasne skutočných, jedinečných priestorov. Jeho sklenené plastiky pripomínajú viac než architektúry. Vidím v nich vesmíry, uzavreté a zároveň rozpínajúce sa v priezračných, jednoznačne tvarovaných sklenených hmotách, objemoch zredukovaných na formu, ktorá – ako vraví sám autor – „neuzatvára priestor, len ho limituje.“ Ohraničené, a súčasne neobmedzené vesmírne priestory levitujúce v skle sú tajuplné a priezračné zároveň, jagajú sa ako nočná obloha, mrazia ako ľadové objatie, planú ako žeravá láva. Sú plné prekvapení a nekonečna, kde svetlo mizne v tme a naopak – temno sa stáva jasom, pútajú hrou farieb aj dokonalosťou tvarov, stotožňujú hmotu i ilúziu. Divákovi ponúkajú zakaždým iné, fascinujúce pohľady a zážitky zo stretnutí jedinečnosti skla s neustále meniacim sa svetlom. Premena je zakaždým iná, fenomén zostáva: čistá, jasná a originálna interpretácia myšlienok v úžasnom materiáli.
Pri pohľade na sklenené objekty, ktoré vypovedajú o sile autorových predstáv a bravúre, s akou ich premieňa na jedinečnú matériu, mi nedá nepoužiť parafrázu slov Roberta Horvitza, nositeľa Nobelovej ceny za medicínu, o osobnostných predpokladoch pre úspech vo vede: nielen ozajstné, veľké vedecké objavy, ale i ozajstné umenie dokážu vytvárať ľudia s talentom, ktorí sú cieľavedomí, zapálení pre vec, kreatívni a v tvorbe poctiví. Oliver Leššo k takým nesporne patrí.
Oliver Leššo
(1973, Bratislava) je jedným z popredných slovenských sklárskych výtvarníkov s medzinárodnou reputáciou. Po štúdiu na ŠÚV v Bratislave ukončil v roku 1999 štúdium na VŠVU v Bratislave, pričom získal cenu rektora VŠVU za najlepšiu prácu a predstavil sa úspešnou súbornou výstavou v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. V súčasnosti má na konte množstvo individuálnych výstav doma i vo svete (USA, Nemecko, Dánsko, Holandsko, Británia, Taliansko…). Jeho sklenené plastiky majú v zbierkach popredné európske múzeá, galérie a súkromní zberatelia. Pravidelne sa zúčastňuje renomovaných sklárskych sympózií. Za tvorbu získal viaceré prestížne ocenenia, najaktuálnejšou je víťazstvo v kategórii sklársky výtvarník v prestížnej súťaži European Glass Context v roku 2012 v dánskom Bornholme.
- Text: Ľubica Fábri
- Foto: archív Olivera Lešša
- www.oliverlesso.com
- Zdroj: magazín A+D č. 15/2013